22 maja 2024
Gospodarka i prawo

Wielka wyprzedaż akcji banków. To efekt upadku SVB

W wyniku upadku Silicon Valley Bank (SVB) nastąpiła panika na rynkach. Inwestorzy masowo wyprzedawali posiadane akcje banków, mimo interwencji i gwarancji rządowych.

W piątek indeks największych europejskich banków zaliczył spadek o prawie 4 proc.. W poniedziałek było znacznie gorzej. Spadek o godz. 13 przekroczył 5 proc..

Credit Suisse oraz Commerzbank – właściciel mBanku – straciły ponad 11 proc.. Deutsche Bank i BNP Paribas zanotowały spadek 5 proc., zaś HSBC prawie 4 proc..

– Uwagę zwraca zwłaszcza kondycja szwajcarskiego banku. Za akcję Credit Suisse płaci się obecnie niespełna 2,2 franka szwajcarskiego, o 68 proc. mniej niż przed rokiem i najmniej w historii. W ubiegłym tygodniu władze spółki poinformowały o przełożeniu terminu publikacji rocznego raportu finansowego – czytamy na bankier.pl

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

W Polsce najwięcej stracił Santander, prawie 6 proc.. ING, Millenium oraz BOŚ Bank zanotowały spadek ponad 4 proc.. PKO BP – ponad 3 proc., zaś Bank Pekao – około 4 proc..

– Nastrojów inwestorów nie uspokoiła interwencja amerykańskich władz ws. Silicon Valley Bank. W niedziele poinformowano, że wszyscy deponenci SVB, także ci posiadający w banku więcej środków niż obejmuje gwarancja FDIC, będą mieli pełny dostęp do swoich pieniędzy. Rozwiązanie zastosowano również wobec zamkniętego w niedzielę nowojorskiego banku Signature Bank. Upadłość SVB jest drugą największą upadłością amerykańskiego banku w historii, a Signature Bank – trzecią. Aktywa banków opiewały na odpowiednio: przeszło 200 mld dol. i ponad 100 mld dol. – wskazuje portal.

Analitycy podkreślają, że ze względu na rosnące stopy procentowe spadła wartość obligacji skarbowych, które posiadają europejskie banki. Dlatego inwestorzy obawiają się ponownego krachu. Zwraca się również uwagę, że Waszyngton podjął interwencję w celu ochrony deponentów, a nie akcjonariuszy.

bankier.pl

fot. Gerd Altmann/Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net