21 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Wielki strajk kolejarzy. Pociągi Polregio mogą stanąć bezterminowo tuż przed wyborami

– Pracownicy Polregio zamierzają strajkować, bo marszałkowie województw nie zgodzili się na przyznanie im 800 zł podwyżki. Protest planują na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi – poinformował Wiktor Kazanecki na interia.pl.

Polregio to największy przewoźnik regionalny w Polsce. W wielu miejscach posiada realny monopol na obsługę przystanków, szczególnie na wsiach i małych miastach.

Większość akcji firmy posiada Agencja Rozwoju Przemysłu. Reszta należy do władz regionalnych.

Obsługę tras i ilość pociągów zlecają marszałkowie województw. Oni również finansują połączenia.

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych poinformował, że wczoraj zawarto porozumienie o podwyżkę w wysokości 800 zł dla pracowników Polregio. Dotyczy to tylko 13 województw. Nie uzyskano zgody na wyższe pensje na Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach.

Związkowcy przekazali, że to wina tamtejszych marszałków. W związku z tym zapowiedziano w tych regionach bezterminowy strajk.

Protest rozpocznie się zaraz po północy 10 października.

– Pociągi będące w drodze po godzinie rozpoczęcia strajku zostaną doprowadzone do stacji docelowych – przekazał ZZMK w komunikacie.

– Jeśli strajku nie uda się powstrzymać, codziennie odwoływane będą dziesiątki połączeń Polregio w Zachodniopomorskiem i Warmińsko-Mazurskiem. Stałoby się to na pięć dni przed wyborami do Sejmu i Senatu. Ucierpieliby pasażerowie dojeżdżający codziennie chociażby do pracy lub szkoły. Sprawa podwyżek albo ich braku nie dotyczy Mazowsza, gdyż tamtejsze władze zlecają obsługę połączeń Kolejom Mazowieckim, a za kursy relacji Warszawa-Łódź odpowiada łódzki marszałek – wyjaśnia Kazanecki.

interia.pl

fot. ilustracyjne/fot. Crusier/CC BY-SA 3.0/Wiki

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net