20 maja 2024
Gospodarka i prawo

Wkrótce likwidacja CBA. Powstanie CBZK

Władza zamierza zlikwidować Centralne Biuro Antykorupcyjne i utworzyć Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. – Chcę rzetelnej, apolitycznej policji, która będzie ścigała korupcję i patrzyła na ręce władzy – przekonywał Donald Tusk.

Zapowiedź likwidacji CBA i utworzenia CBZK pojawiła się na oficjalnym profilu Kancelarii Premiera na X. Założenie jest takie, że stara formacja ma zostać zlikwidowana, a na jej miejsce ma powstać nowa, rzekomo apolityczna.

– Wielu naszych wyborców i moich współpracowników mówiło mi, że trzeba zlikwidować CBA, bo jest to polityczna policja w rękach Kaczyńskiego – mówił premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

– Uparłem się, by CBA dalej funkcjonowało. Mówiłem swoim, którzy obejmowali urzędy: wiem, jacy oni są, ale wy przynajmniej będziecie wiedzieli, że tu nie ma żartów – dodał premier.

Wspomniał, że wcześniej rozmawiał na temat CBA z Mariuszem Kamińskim.

– Nie wykorzystał tej szansy. Od pierwszego dnia tak zaczął swoją robotę, żeby dopaść politycznych przeciwników, nie – walczyć z korupcją. Osiem lat PiS pokazało to w sposób jeszcze bardziej dojmujący – kontynuował Tusk.

Ocenił, że w CBA codziennie są wykrywane kolejne „pokłady korupcji”.

– CBA było praktycznie bezczynne. Przez osiem lat, jeśli kogoś ścigało, to polityków opozycji. Ta służba, jak żadna inna, jest przeniknięta taką polityczną treścią, w tym ludźmi – przekonywał premier.

– To w moim interesie, nie tylko interesie Polski. Premier, który ma odrobinę oleju w głowie, musi chcieć mieć taką policję, która walczy z korupcją, żeby ludzie, z którymi pracuje, naprawdę wiedzieli, że nie ma żartów. Mnie nikt nie musi namawiać, by władza była pilnowana przez policję w kwestii korupcji – mówił.

Zaznaczył też, że nie chciałby, żeby obecni pracownicy CBA byli chętni do pracy w nowej formacji.

– Chcę rzetelnej, apolitycznej policji, która będzie ścigała korupcję i przede wszystkim będzie patrzyła władzy na ręce, nie opozycji. I to wam gwarantuję. Tak przebudujemy te służby, wyposażymy policję w takie możliwości, by nikt nie miał wątpliwości, że policja nie boi się władzy – mówił Donald Tusk.

polsatnews.pl

fot. ilustracyjne/fot. YouTube/Telewizja Republika

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net