Za co kierowca może dostać mandat w zimę? Niektóre przepisy mogą zaskoczyć!

W zimie panują trudne warunki i łatwo o mandat. Niektóre rzeczy są oczywiste, jak np. jazda ze śniegiem na dachu, oblodzonymi szybami czy jazda z zakrytymi tablicami rejestracyjnymi. Ale czy każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że za silnik pracujący podczas skrobania szyby również można zostać ukaranym? Albo za posiadanie łańcucha na oponie podczas przejeżdżania odcinkiem niepokrytym śniegiem?

Portal auto-swiat.pl przygotował zestawienie przypadków zimowych, za które można otrzymać mandat. Niektóre są oczywiste, ale niektóre mogą zaskoczyć niejedną osobę.

Ruszając w drogę, trzeba mieć czyste, pozbawione lodu szyby. Za wyskrobanie jedynie paska na szybie i pozostawienie reszty szyby pokrytej lodem, można dostać mandat. Zależnie od interpretacji sytuacji przez policjanta, może być mandat wystawiony za narażenie kogoś na niebezpieczeństwo. Wówczas wynosi on 200 zł. Z kolei jeśli wycieraczki nie działają jak należy albo jeśli zabrakło nam płynu do spryskiwaczy – kara wynosi 50-200 zł.

Ponadto w przypadku kolizji lub wypadku druga strona zdarzenia dostrzeże oblodzoną szybę, wówczas konsekwencje prawne są wyższe. Możliwa jest wówczas także odpowiedzialność karna.

Za jazdę z zaśnieżonymi tablicami rejestracyjnymi możemy otrzymać mandat 200 zł. Z kolei za skrobanie szyby przy włączonym silniku można otrzymać mandat w wysokości do 300 zł.

Jazda ze śniegiem na dachu pojazdu może skończyć się karą nawet do 500 zł. Chyba, że policjant zastosuje inny przepis, wówczas mandat wynosi maksymalnie 200 zł.

W Polsce nie wolno stosować opon z kolcami. Za ich używanie grozi mandat 100 zł. Podobnie za używanie „bez potrzeby” łańcuchów na opony. Portal auto-swiat.pl zaznacza, że jeśli „zaczyna się czarny asfalt”, to trzeba natychmiast zdjąć łańcuch.

Za samą jazdę zimą na letnich oponach nie ma żadnej kary. – Praktyka sądowa wskazuje jednak na to, że jeśli ktoś spowoduje wypadek w warunkach prawdziwie zimowych, mając nieodpowiednie ogumienie, to kończy się to zaostrzeniem kary – wskazuje portal.

Niesprawne wycieraczki lub inne usterki mogą zostać ukarane mandatem 50-200 zł. Możliwe jest także skierowanie na obowiązkową wizytę w Stacji Kontroli Pojazdów.

Surowo karane są także kuligi z wykorzystaniem samochodu. Za samo ciągnięcie sanek samochodem przewidziany jest mandat w wysokości maksymalnie 500 zł. Ponadto w sytuacji, jeśli któremuś dziecku coś się stanie, kierowca może trafić do więzienia.

auto-swiat.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net