Zakaz parkowania tyłem do budynku. W Polsce nie ma przepisów, na podstawie których można za to ukarać

Choć coraz częściej można spotkać się z tabliczkami zakazującymi parkowania tyłem do budynku i wypada się do nich stosować, aby nie utrudniać życia innym, to formalnie za złamanie takiego zakazu nic nie grozi kierowcy. Polskie prawo bowiem zakazuje umieszczania takich zakazów na parkingach.

Na wielu osiedlach miejsca postojowe dla pojazdów znajdują się metr lub półtora metra od elewacji budynku. Parkując tyłem do budynku, spaliny auta trafiają do pomieszczeń przez okna. Stąd też na osiedlach czy na terenie pasaży handlowych pojawiać się zaczęły tablice zakazujące parkowania tyłem do budynku.

Tablica jednak nie jest znakiem drogowym. Nie ma swojego wzoru wśród oznaczeń drogowych, które obowiązują na terytorium naszego kraju. Nie ma więc ona umocowania prawnego, podobnie jak ewentualna kara administracyjna za złamanie zakazu.

Art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje co prawda, że należy parkować przodem, jednak nie wszędzie. Przepis ten dotyczy parkowania na chodniku przy drogach publicznych. Powodem jego obowiązywania zaś nie są spaliny, ale kwestia widoczności pobliskich pieszych.

– Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t – czytamy we wspomnianym przepisie.

Jak jednak zwraca uwagę portal moto.pl, choć „tablica informująca o zakazie parkowania tyłem i grożąca karą administracyjną jest wyłącznie straszakiem, a nie sankcją umocowaną prawnie” i „w sensie formalnym jak najbardziej” można ją zignorować, to jednak oznaczenie to pojawiło pojawiło się najpewniej z jakiegoś powodu.

– Spaliny zasysane do mieszkań na parterze (szczególnie gdy auta parkują bezpośrednio przy elewacji) nie tylko obniżają komfort mieszkania, ale wręcz stanowią zagrożenie dla zdrowia szczególnie dzieci zamieszkujących lokal. Tym samym choć znak jest bezprawny, parkowanie tyłem pomimo jego obecności to wyraz… braku kultury drogowej i elementarnej empatii – czytamy.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Zakaz parkowania tyłem do budynku. W Polsce nie ma przepisów, na podstawie których można za to ukarać

  • 13 stycznia 2022 o 15:01
    Permalink

    „Parkując tyłem do budynku, spaliny auta trafiają do pomieszczeń” cóż za brawurowe podejście do imiesłowów…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net