Zapasy węgla w Polsce się kurczą. Rośnie import z Rosji

Choć złoża węgla mamy pokaźne, „zielone” szaleństwo rządu oraz wygaszanie kopalń sprawiło, że w Polsce kończą się zapasy przy elektrowniach. W efekcie zwiększy się import zza granicy, m.in. z Rosji.

Ministerstwo Aktywów Państwowych podało, że Polska sprowadziła w pierwszym półroczu 6,23 mln ton węgla zza granicy. To o 16 proc. więcej, niż w ubiegłym roku. Największy udział w naszym imporcie miała Rosja.

– Obecne postoje bloków energetycznych są uzgadniane z Krajową Dyspozycją Mocy. Postoje są spowodowane remontami bieżącymi oraz ograniczeniami związanymi z obniżeniem zapasów paliwa. Sytuacja wynika z istotnego wzrostu produkcji energii elektrycznej w związku ze znacznie wyższym niż planowane zapotrzebowaniem Krajowego Systemu Energetycznego – przyznała Enea. – Spółka podejmuje działania w celu zabezpieczenia zasobów paliwa zarówno na podstawie obwiązujących umów, jak i dodatkowych zakupów – dodała.

Jak podaje biznesalert.pl, „Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi i nie planuje prac legislacyjnych mających na celu obniżenie wielkości zapasów obowiązkowych w jednostkach wytwórczych”.

– W przypadku niewystarczających zapasów jednostki powinny podjąć wszelkie możliwe kroki celem ich odbudowy w terminach przewidzianych prawem. Za wypełnianie tych obowiązków odpowiada prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zapasy paliw mają tym większe znaczenie w obecnej sytuacji rynkowej i przed nadchodzącym sezonem zimowym – zaznacza portal.

Szczegółowe omówienie sytuacji znajduje się TUTAJ.

onet.pl / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Zapasy węgla w Polsce się kurczą. Rośnie import z Rosji

  • 21 grudnia 2021 o 08:47
    Permalink

    To w sumie dobrze. Gdy wyznawcom PO-PiSu (tak – wyznawcom, bo ze zdrowym rozsądkiem nie ma to nic wspólnego) tyłki zaczną przymarzać do kanap, może spowoduje to ożywienie zanikających komórek mózgów?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net