21 maja 2024
Gospodarka i prawo

Złodziej plus. Prawie 650 skazanych wyszło z więzień, bo ukradli mniej, niż obecnie uważa się za przestępstwo

Od niedawna w Polsce podniesiono limit, poniżej którego kradzież nie jest uznawana za przestępstwo, a jedynie za wykroczenie. W efekcie z więzień wypuszczono prawie 650 złodziei.

– 634 skazanych opuściło od niedzieli zakłady karne w związku z nowelizacją przepisów dotyczących kradzieży – ustaliło RMF FM.

Zgodnie z nowymi przepisami, kradzież przedmiotu lub przedmiotów o łącznej wartości poniżej 800 zł nie jest już przestępstwem. Jest to tylko wykroczenie.

Za wykroczenie nie orzeka się kary więzienia. 634 złodziei zostało więc wypuszczonych na wolnośc.

– Mogą się oczywiście zdarzać pojedyncze przypadki, gdy nie ma jeszcze decyzji sądów w sprawie zwolnienia z więzienia osób, które zostały skazane za kradzież przedmiotu o wartości powyżej 500 zł, bo taki był poprzedni próg – podaje rmf24.pl.

Mirosława Chyr z Sądu Okręgowego w Warszawie w rozmowie ze stacją podkreśla, że sytuacja „rodzi określone skutki prawne”.

– Tytułem przykładu można wskazać chociażby możliwość wywiedzenia roszczenia wobec Skarbu Państwa za bezpodstawne pozbawienie wolności  – powiedziała Chyr.

Ponadto zbadano podstawy listów gończych i Europejskich Nakazów Aresztowania. W efekcie dwa zostały anulowane.

Nowe przepisy wspierające złodziei weszły w życie 1 października. Poza nimi zaczęły też obowiązywać inne, które zaostrzają kary za najpoważniejsze przestępstwa, również na tle seksualnym. Wprowadzono również nowe typy przestępstw.

rmf24.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net