6 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Znowu rekordowa inflacja. Wg odczytu GUS wyniosła 16,1 proc. rdr. „Szczyty dopiero przed nami”

Z szacunków GUS wynika, że inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc. rok do roku, zaś w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,8 proc.. Inflacja w skali roku jest najwyższa od 1997 roku.

– Lipcowy odczyt inflacji, 15,6 proc. rok do roku, okazał się rekordowy i wyższy niż wstępne dane GUS na ten temat. Takiej drożyzny jak w lipcu w Polsce nie było od ponad 25 lat. Najbardziej drożały żywność i energia. Tymczasem wstępne szacunki inflacji w sierpniu 2022 r. (16,1 proc. rok do roku) jeszcze przebiły ten wynik i zaskoczyły ekspertów, którzy prognozowali nawet, że inflacja w sierpniu może być niższa niż miesiąc wcześniej, wskazując przede wszystkim na przecenę paliw – podaje money.pl.

Najbardziej podrożała żywność (1,6 proc. mdm) i energia (3,7 proc.) Wyłączając je, inflacja bazowa wciąż przyspiesza, osiągając poziom 10 proc..

– Z cyklem podwyżek jednak nie pożegnamy się szybko, #inflacja #CPI za sierpień jednak 16,1%r/r wyżej od konsensusu (15,5%). Duży skok cen energii (nie wszystko da się regulować), żywność wyżej, bazowa ~10%r/r! Letnia stabilizacja inflacji to nie koniec jej wzrostów, ostrzegaliśmy – napisano na profilu ING Economics Poland.

– Sierpniowa inflacja znowu zaskakuje w górę, tym razem bardzo mocno. W sierpniu wyniosła 16,1% r/r (!!!) wobec oczekiwań na 15,4% oraz 15,6% w lipcu. Powodem zaskoczenia ceny żywności i inflacja bazowa, którą obecnie szacujemy na 9,9% (wzrost z 9,3% w lipcu) – skomentował profil Analizy Pekao.

– Ten wynik to nie zaskoczenie, a raczej smutna rzeczywistość. Choć szczyty dopiero przed nami – ocenił Mariusz Zielonka, ekspert Lewiatana.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net