Akcja pod Celestynowem

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

W nocy z 19 na 20 maja 1943 roku miała miejsce, przeprowadzona przez Szare Szeregi, akcja na stacji kolejowej w Celestynowie. Uwolniono podczas niej więźniów przewożonych z Warszawy do niemieckiego obozu Auschwitz.

Przeprowadzenie akcji pod Celestynowem powierzono oddziałowi dyspozycyjnemu Kedywu  Komendy Głównej Armii Krajowej „Motor 30”. Dowodził nią kpt. Mieczysław Kurkowski „Mietek”, zastępcą był podchorąży Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Z ramienia dowództwa obserwatorem został  kapitan Adam Borys „Pług”.

W nocy z 19 na 20 maja opanowano stację kolejową oraz odcięto łączność telefoniczną. Gdy pociąg wjechał na peron, inny patrol opanował parowóz i sterroryzował jego obsługę. Atak głównej grupy harcerzy z Grup Szturmowych został przypuszczony na gestapowców pilnujących dołączonej do pociągu więźniarki. W efekcie bezpiecznie ewakuowano 49 więźniów. Zginęło 4 Niemców. Po stronie polskiej życie oddali por. Stanisław Kotorowicz „Kron” oraz por. Włodzimierz Stysło „Jan II”. Ranny został Wacław Dunin-Karwicki ps. „Luty”.

Ten niewątpliwy sukces był potwierdzeniem zdolności dowódczych „Zośki”.

Maj/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net