„Bismarck” zatopiony

27 maja 1941 roku superpancernik niemiecki „Bismarck” został zatopiony przez siły alianckie. W polowaniu na pływającą machinę brał udział m.in. polski niszczyciel „Piorun”.

foto: Bundesarchiv, Bild 193-04-1-26, licencja CC-BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Bundesarchiv, Bild 193-04-1-26, licencja CC-BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Operacja mająca na celu zatopienie pancernika rozpoczęła się 21 maja. Dwa dni wcześniej „Bismarck” wraz z krążownikiem „Prinz Eugen” rozpoczęły patrole w celu zwalczania alianckiej marynarki wojennej.

Misja „Bismarcka” została przypadkiem odkryta przez szwedzką flotę, która poinformowała o tym ambasadę brytyjską. Operacja niemiecka została więc już na samym początku wykryta, zaś siły brytyjskie rozpoczęły poszukiwania okrętu.

24 maja doszło do bitwy między grupą niemiecką krążownikiem liniowym „Hood” – dumą Wielkiej Brytanii – oraz pancernikiem „Prince of Wales”. Krążownik brytyjski został zatopiony, zaś z prawie 1,5 tys. marynarzy ocalało zaledwie trzech. Brytyjczycy rzucili w pościg za superpancernikiem wszystkie okoliczne siły.

Na moment „Bismarck” zgubił pościg i kierował się w stronę francuskich portów, lecz 26 maja został znowu odnaleziony. Samoloty z lotniskowca „Ark Royal” dokonały skutecznego ataku, który odebrał pancernikowi zdolność manewrowania. Około godz. 22.30 ORP „Piorun” odkrył ponownie lokalizację „Bismarcka” wdał się z nim w wymianę ognia, lecz nie został trafiony.

Rankiem następnego dnia wywiązała się zażarta bitwa. „King George V”, „Rodney”, „Norfolk” oraz „Dorsetshire” stanęły do walki. Po tym starciu artyleria na okręcie zamilkła. „Dorsetshire” około godz. 10.30 odpalił 3 torpedy w kierunku superpancernika. 10 minut później „Bismarck” zatonął.

Z 2222 marynarzy ocalało 115 rozbitków oraz… duży czarny kot, który był maskotką załogi.

CWIK/Wiki, polskieradio.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net