Bitwa o Anglię

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się bitwa o Anglię. W potyczce między siłami sojuszników Wielkiej Brytanii a III Rzeszą i Włochami Mussoliniego mocno odznaczyły się polskie dywizjony lotnicze, a także nasi piloci walczący w barwach RAF.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Bitwa o Anglię była pierwszą potyczką rozegraną w zasadzie całkowicie w powietrzu. Jeszcze w czerwcu zostały wydane dyrektywy dla armii niemieckiej, której postawiono za zadanie atak powietrzny na terytorium Wielkiej Brytanii. Samoloty Luftwaffe miały też atakować okręty Royal Navy. Ofensywa lotnicza rozpoczęła się 10 sierpnia. Następnego dnia messerschmitty zaatakowały Dover. W trakcie walk, które trwały aż do października, obie strony poniosły znaczne straty, ostatecznie jednak przegranym okazało się Luftwaffe, które nie tylko straciło więcej samolotów i żołnierzy, ale też nie było w stanie odrobić poniesionych strat, co udało się Brytyjczykom.

W trakcie bitwy o Anglię u boku RAF walczyły cztery polskie dywizjony. Prócz tego w dywizjonach brytyjskich latali liczni Polacy, m.in. Stanisław Skalski. Najsłynniejszym polskim dywizjonem biorącym udział w walkach o Anglię okazał się słynny 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki (zdjęcie wyżej), który chlubił się zestrzeleniem aż 126 maszyn Luftwaffe. Losy pilotów dywizjonu utrwalone zostały m.in. w powieści „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera.

MGOT/wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.