15 czerwca 2024
HistoriaWiadomości

Ludobójca Bandera patronem kolejnego obiektu na Ukrainie

Rada Miejska Kijowa poinformowała o zmianie nazwy Prospektu Moskiewskiego – jednej z głównych ulic ukraińskiej stolicy. Od tej pory ma ona zostać nazwana imieniem Stepana Bandery, odpowiedzialnego za czystki etniczne przywódcy ukraińskich nacjonalistów.

foto: YouTube
foto: YouTube

Podczas odbywającej się dziś sesji radni Kijowa zadecydowali o zmianach nazw pięciu ulic w ramach akcji desowietyzacji. Planowane jest także przemianowanie prospektu im. sowieckiego generała Mikołaja Watutina na prospekt im. Romana Szuchewycza – szefa UPA. Decyzja ta pokrywa się z trwającą w Polsce debatą nad sposobem upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Swojej radości ze zmian nazw ulic nie kryje szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz, który wprost neguje ludobójstwo Polaków na Wołyniu dokonane przez OUN-UPA. „Prospekt Moskiewski w Kijowie od teraz nazywa się Prospektem Stepana Bandery. Następny – Szuchewycz!” – napisał Wiatrowycz.

Idea nazwania kijowskich ulic zarówno imieniem Bandery jak i Szuchewycza zrodziła się w głowie Wiatrowycza i została przez niego zainicjowana. Pomysłodawca nagłaśniał tę akcję i zachęcał mieszkańców stołecznego miasta do ich poparcia.

Niedawno o sprawie mówił poseł z ramienia Kukiz’15, Robert Winnicki. Wcześniej polityk uzyskał zapewnienie ze strony polskiego MSZ, iż sam resort i podległe mu placówki na Ukrainie „z największą uwagą śledzą – i gdy jest to konieczne – reagują na wszelkie przejawy antypolskich stereotypów i tendencji nacjonalistycznych, interweniując u stosownych władz ukraińskich”.

W kwietniu, gdy sprawa jeszcze była w toku, Robert Winnicki w swojej interpelacji pytał: „Czy zgodnie z powyższą zapowiedzią przygotowywana jest reakcja polskiego MSZ na uczczenie w stolicy Ukrainy lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów?”

W odpowiedzi wiceminister Jan Dziedziczak, w imieniu MSZ stwierdził, że „Ambasada RP w Kijowie praz Ministerstwo Spraw Zagranicznych odnotowały inicjatywę zmiany nazwy obecnego Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery, z którą w marcu 2016 r. do Rady Miejskiej Kijowa wystąpił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej”.

„Zgodnie z obowiązującą procedurą, ostateczne decyzje w tej sprawie poprzedzą konsultacje społeczne i głosowanie, przeprowadzone przez deputowanych Rady Miejskiej. Mając na uwadze niepewny wynik wspomnianego przedsięwzięcia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie widzi na tym etapie konieczności podejmowania jakichkolwiek środków zaradczych w tym względzie” – pisał Dziedziczak.

Wiatrowycz w maju zamieścił na swoim Facebooku wpis informujący, że Szuchewycz i Bandera będą patronami kijowskich ulic, gratulując przy tym mieszkańcom Kijowa „ważnego zwycięstwa”. „W stolicy niepodległej Ukrainy powstaną ulice nazwane imionami tych, dzięki którym niepodległość stała się rzeczywistością” – napisał na swoim profilu Wiatrowycz.

– Wiem dużo na temat Stepana Bandery. To bardzo poważany człowiek. Rozumiem jego i jego poglądy. To normalny patriota naszej matki Ukrainy – stwierdził jeden z mieszkańców Kijowa podczas ulicznej sondy.

Maj/Kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net