Guadalajara – walki Cristeros

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

3 sierpnia 1926 rozegrało się jedno z ważniejszych starć Cristiady, meksykańskiego powstania przeciw antyklerykalnym, prześladującym katolików władzom. Zdarzenia z Guadalajary były pierwszymi walkami Cristeros.

To właśnie w mieście Guadalajara w zachodnim Meksyku formalnie rozpoczęło się powstanie, zwane później Cristiadą. Meksykanie mieli dość represji wobec Kościoła, których dopuszczał się rząd, powołując się na antyklerykalną konstytucję z 1917 r. Dokument zabraniał m.in. odprawiania Mszy świętych i procesji religijnych poza wnętrzem kościołów, odbierał Kościołowi katolickie szkoły a nawet zakazywał duchownym publicznego noszenia sutanny. Początkowo opór przybierał formy pokojowe, lecz wobec coraz silniejszych represji ze strony władz zdecydowano się na powstanie zbrojne. Po ogłoszeniu manifestu „A la Nación” (hiszp. Do narodu) Cristeros, jak nazwano powstańców, zaczęli przejmować kolejne wioski w okolicy Guadalajary.

3 sierpnia 1926 r. 400 Meksykanów zabarykadowało się we wnętrzu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej z Guadalupe w mieście Guadalajara. Wojska federalne odpowiedziały atakiem. W wyniku strzelaniny zginęło 18 osób, a 40 zostało rannych. Zdarzenia z Guadalajary były iskrą, która następnie wywołała pożar na ternie całego Meksyku.

MGOT/wiki, hej-kto-polak.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net