IPN apeluje o ekstradycję Karkoca

twitter.com/el_bichobola

98-letni Michael Karkoc przebywa obecnie w USA. Instytut Pamięci Narodowej przygotował już wniosek do władz amerykańskich o ekstradycję byłego członka SS „Galizien”, odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne dokonane w latach 40.

Michael Karkoc to urodzony w 1919 r. w Łucku Mychajło Karkoć, Ukrainiec, który brał udział w eksterminacji Polaków. To właśnie on w 1944 r., jako dowódca kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony, wydał rozkaz wymordowania mieszkańców trzech wsi w woj. lubelskim. Należał również do SS „Galizien” i pomagał w tłumieniu Powstania Warszawskiego. IPN chce, by Karkoca sądzono w Polsce. Aby do tego doszło, władze USA muszą wyrazić zgodę na ekstradycję Ukraińca, który od 1949 przebywa w Stanach. Ubiegając się wówczas o prawo pobytu w Minneapolis skłamał twierdząc, że nie służył w żadnej jednostce wojskowej. Wkrótce uzyskał obywatelstwo amerykańskie.

– Wystosowaliśmy do Departamentu Stanu USA zapytanie o stan zdrowia Michaela Karkoca – poinformował Andrzej Pozorski z pionu śledczego IPN. Jeśli wiek Karkoca umożliwi jego ekstradycję, IPN będzie apelować o to, by polskie władze mogły sądzić zbrodniarza. – W związku z informacją agencji Associated Press, iż Michael Karkoc, jeden z dowódców odpowiedzialnej za zbrodnie podczas II wojny światowej jednostki SS „Galizien”, został odnaleziony w USA, Instytut Pamięci Narodowej informuje, iż prokuratorzy pionu śledczego podejmą działania zmierzające do ustalenia ewentualnej roli Michaela Karkoca w zbrodniach popełnionych przez Ukraiński Legion Samoobrony w Chłaniowie i Kolonii Władysławin w 1944 r. i udziale w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Jednocześnie udzielimy wszelkiej możliwej pomocy amerykańskim organom wymiaru sprawiedliwości w toku gromadzenia dowodów w niniejszej sprawie – głosi oficjalny komunikat rzecznika prasowego IPN, Andrzeja Arseniuka.

MGOT/ipn.gov, pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net