IPN ujawnia treść dokumentów znalezionych w domu Jaruzelskiego

foto: YouTube
foto: YouTube

47 teczek, wśród których znajdują się charakterystyka Jaruzelskiego stworzona przez jego przełożonych oraz kopie stenogramów ze spotkania w Magdalence, ujrzało światło dziennie. IPN ujawnił treść dokumentów, które w marcu znaleziono w posiadłości należącej niegdyś do generała.

Dokumenty odkryto podczas przeszukania w domu Jaruzelskiego po tym, gdy pojawiły się podejrzenia, iż w posiadłości mogą znajdować się tajne akta (TUTAJ). Spora część z teczek zawiera personalne dane Jaruzelskiego – opis jego działalności przed powstaniem PRL oraz charakterystyka personalna z czasów służby wojskowej. Przełożeni opisują młodego Jaruzelskiego jako idealny materiał na działacza komunistycznego. „Uświadomiony, światopogląd marksistowski – pogłębiany stale dużą systematyczną pracą. Wyniki szkolenia polityczno-wychowawczego bardzo dobre. Wymaga czasu na ugruntowanie i przemyślenie całości. Może być używany do wszystkich form pracy polityczno-wychowawczej” – czytamy w opisie z 1947.

W teczkach są również kopie stenogramów rozmów, do których doszło w Magdalence w latach 1988-1989. Według stenogramów w spotkaniach uczestniczyli m.in. Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Stelmachowski i Stanisław Ciosek. Reszta dokumentów to meldunki służbowe. Jak twierdzi Marcin Gołębiewicz z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w teczkach nie znaleziono dokumentów związanych ze sprawą informatora o kryptonimie „Wolski”.

MGOT/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.