Japońscy biskupi w rocznicę ataku nuklearnego apelują o świat bez broni ABC

YouTube

Wczoraj minęła 73 rocznica amerykańskiego ataku jądrowego na Nagasaki. Z tej okazji biskupi Japonii zaapelowali o denuklearyzację świata, zaś prezydent miasta przypomniał o spoczywającym na Japonii moralnym obowiązku przewodniczenia światowym wysiłkom na rzecz denuklearyzacji.

Obchody rozpoczęły się jak co roku od bicia dzwonów w katedrze w Urakami odbudowanej po wojnie. Abp Nagasaki i przewodniczący japońskiego episkopatu, Joseph Mitsuaki Takami wydał oświadczenie, w którym wezwał do całkowitego zakazu używania broni jądrowej. Podkreślił, że posiadanie arsenału atomowego prowadzi do wyścigu zbrojeń i uzależnia gospodarki państw od przemysłu zbrojeniowego.

Prezydent miasta, Tomihisa Taue stwierdził, że Japonia, która była jak dotąd jedynym krajem, który padł ofiarą ataku jądrowego, ma moralny obowiązek popierania totalnego zakazu używania broni ABC. Obecny na uroczystościach premier kraju, Shinzo Abe wezwał wszystkie państwa do ściślejszej współpracy w tym zakresie.

Miasto Nagasaki było drugim celem ataku jądrowego po Hiroszimie. 9 sierpnia 1945 roku o godz. 11.02 500 metrów od katolickiej katedry spadła bomba atomowa. Dzielnica ta od XVI wieku była zamieszkana przez katolików.

Ksiądz oraz kilkudziesięciu wiernych przebywających w katedrze zginęli na miejscu, zaś budynek został całkowicie zniszczony.

W wyniku ataku jądrowego zginęło dwie trzecie katolików w Nagasaki.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net