10 czerwca 2024
HistoriaWiadomości

Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie generalskie

foto: twitter.com/analizuje
foto: twitter.com/analizuje

W dzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego minister obrony narodowej poinformował, iż ruszyła procedura odebrania Wojciechowi Jaruzelskiemu oraz Czesławowi Kiszczakowi stopni generalskich. Przeciwko tej decyzji protestuje m.in. wdowa po Kiszczaku.

13 grudnia to dzień szczególny – dziś mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Właśnie tego dnia szef MON Antoni Macierewicz przedstawił oficjalnie plan odebrania Kiszczakowi i Jaruzelskiemu stopni generała. – Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo „generał” przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi – powiedział minister. –  Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe – dodał Macierewicz.

O odebranie stopnia generalskiego Wojciechowi Jaruzelskiemu  i Czesławowi Kiszczakowi od lat walczą organizacje kombatanckie i niepodległościowe. Ta decyzja nie podoba się z kolei wdowie po Kiszczaku, Marii. – Przecież mój mąż jest polskim bohaterem. To mój mąż uchronił nasz naród przed wojną domową. Byliśmy o krok od wojny domowej. Dzięki ingerencji gen. Kiszczaka do tej wojny domowej nie doszło – tłumaczy Maria Kiszczak. Jeśli jej mąż pośmiertnie straci stopień generała, wdowa będzie otrzymywać również o wiele mniejszą emeryturę: zamiast siedmiu tysięcy złotych – niecałe dwa.

Stan wojenny trwał 586 dni, w czasie których śmierć poniosło 100 osób, internowanych zostało 11 tys., a 10 tys. postawiono przed sądem za sprzeciw wobec władzy PRL.

MGOT/wpolityce.pl, tvn24.pl, polsatnews.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net