15 maja 2024
Historia

Już niedługo w IPN odbędzie się dyskusja o książce “Niezłomna zakonnica”

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) organizuje debatę o książce dr Anny Mandreli “Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela”.

Dyskusja odbędzie się w czwartek 31 sierpnia o godz. 17:00 w ramach Przystanku Historia IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). Oprócz autorki wystąpi znany historyk Leszek Żebrowski, który specjalizuje się w badaniu polskiego podziemia niepodległościowego. Spotkanie poprowadzi natomiast Jarosław Kornaś (Fundacja Instytut Badania Kultury).

Dr Anna Mandrela napisała biografię siostry Izabeli

We wtorek 8 sierpnia przypadła 66. rocznica śmierci siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz), czyli tytułowej zakonnicy, która w czasie wojny służyła jako pielęgniarka w szeregach Armii Krajowej, natomiast po tzw. wyzwoleniu padła ofiarą czerwonego terroru w wykonaniu komunistów, i to często tych o „słusznym” pochodzeniu. Zmarła w 1957 roku, ponieważ po długoletnim pobycie w więzieniach jej zdrowie było w katastrofalnym stanie.

Jej pierwszą całościową biografię, która obejmuje m.in. mało znane dokumenty czy listy zakonnicy wysyłane do matki z więzienia mokotowskiego i z Fordonu, przygotowała filozof dr Anna Mandrela. Książkę “Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela” polecił m.in. wspomniany już Leszek Żebrowski, który będzie jednym z prelegentów na opisywanym spotkaniu.

– Jej losy to historia pierwszych lat Polski Ludowej i dramat Kościoła katolickiego w pigułce. Szeroko rozgałęzione represje i zbrodnie komunistyczne, bogato udokumentowane, pokazują proces zniewolenia i brutalnej wymiany elit intelektualnych: z polskich – na komunistyczne. Książka, którą należy koniecznie przeczytać, aby zrozumieć również to, z czym mamy dziś do czynienia i dlaczego tak jest – mówił Żebrowski.

annamandrela.pl / siostraizabela.pl

fot. materiał promocyjny autorki książki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net