23 maja 2024
HistoriaWiadomości

Kapitulacja III Rzeszy

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

8 maja 1945 doszło do bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu. III Rzesza zobowiązała się do zaprzestania jakichkolwiek działań wojennych począwszy od godziny 23.01. Do podpisania aktu doszło w Reims. Akt kapitulacji powtórzono później w Karlhorst, na wyraźne życzenie Stalina.

7 maja o godzinie 02.41 w imieniu Niemiec akt kapitulacji podpisali gen. Alfred Jodl, szef Sztabu Dowodzenia Wehrmachtu, gen. Wilhelm Oxenius – reprezentujący dowóctwo Luftwaffe oraz adm. Hans-Georg von Friedeburg, naczelny dowódca Kriegsmarine. Ze strony aliantów pod aktem podpisali się amerykański generał Walter Bedell Smith oraz radziecki generał major Iwan Susłoparow, który działał wówczas bez wiedzy Stalina. To właśnie Stalin domagał się, by podpisanie aktu kapitulacji powtórzyć, co nastąpiło 8 maja w Karlhorst, w kwaterze Gieorgija Żukowa.

Wehrmacht reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, uznany później oficjalnie za zbrodniarza wojennego i skazany na karę śmierci przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. W imieniu Luftwaffe akt podpisał gen. Hans-Jürgen Stumpff, zaś w imieniu Kriegsmarine – ponownie von Friedeburg. W sztabie prócz Niemców i Żukowa obecni byli również amerykański generał Carl Spaatz, brytyjski marszałek lotnictwa Arthur Tedder oraz marszałek Francji Jean de Lattre de Tassigny. Obecność ostatniego do ostatniej chwili nie była przesądzona – gdy de Tassigny’emu odmówiono złożenia podpisu na akcie kapitulacji Niemiec, zagroził samobójstwem, co ostatecznie przekonało gen. de Gaulle’a. Obecność francuskiego marszałka podczas oficjalnej kapitulacji mocno wpłynęła na status Francji w powojennej Europie. Wilhelm Keitel stanowczo nalegał, by de Tassigny złożył podpis na obu stronach dokumentu.

MGOT/wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net