Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 w syberyjskiej tajdze niedaleko rzeki Podkamienna Tunguzka doszło do tajemniczej eksplozji, którą wskazały wszystkie sejsmografy na świecie. Wybuch, którego przyczyny do dziś nie zostały oficjalnie ustalone, wypalił las o promieniu 40 km.

Siła wybuchu była tak wielka, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w rejonie drugi biegun północny. Eksplozję widziały osoby z odległości 650 km. Badacze przez lata zastanawiali się, co mogło być jej przyczyną. Najprawdopodobniejszą teorią jest wersja o uderzeniu ciała niebieskiego. Niektórzy twierdzą, iż był to meteoryt eksplodujący w powietrzu (stąd brak krateru uderzeniowego) bądź meteoroid, który oderwał się od Komety Enckego. Inni badacze sugerują, że w tajdze rozbiła się asteroida, a wybuch wpłynął jednocześnie na kształt rosnących w rejonie drzew. Istnieje również hipoteza geofizyczna, wskazująca na eksplozję dużych ilości podziemnego gazu.
Oczywiście jak w przypadku wszystkich nie do końca wyjaśnionych zjawisk naturalnych, również w przypadku katastrofy tunguskiej pojawiły się rozliczne teorie spiskowe i fantastyczne, które zainspirowały twórców s-f. Wątek tunguski znalazł się m.in. w powieści Stanisława Lema „Astronauci”, gdzie jako przyczynę pisarz podaje katastrofę statku obcych, oraz w utworze Jacka Dukaja „Lód”.
MGOT/wiki