22 czerwca 2024
HistoriaWiadomości

Katastrofa tunguska

30 czerwca 1908 w syberyjskiej tajdze niedaleko rzeki Podkamienna Tunguzka doszło do tajemniczej eksplozji, którą wskazały wszystkie sejsmografy na świecie. Wybuch, którego przyczyny do dziś nie zostały oficjalnie ustalone, wypalił las o promieniu 40 km.

foto: YouTube
foto: YouTube

Siła wybuchu była tak wielka, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w rejonie drugi biegun północny. Eksplozję widziały osoby z odległości 650 km. Badacze przez lata zastanawiali się, co mogło być jej przyczyną. Najprawdopodobniejszą teorią jest wersja o uderzeniu ciała niebieskiego. Niektórzy twierdzą, iż był to meteoryt eksplodujący w powietrzu (stąd brak krateru uderzeniowego) bądź meteoroid, który oderwał się od Komety Enckego. Inni badacze sugerują, że w tajdze rozbiła się asteroida, a wybuch wpłynął jednocześnie na kształt rosnących w rejonie drzew. Istnieje również hipoteza geofizyczna, wskazująca na eksplozję dużych ilości podziemnego gazu.

Oczywiście jak w przypadku wszystkich nie do końca wyjaśnionych zjawisk naturalnych, również w przypadku katastrofy tunguskiej pojawiły się rozliczne teorie spiskowe i fantastyczne, które zainspirowały twórców s-f. Wątek tunguski znalazł się m.in. w powieści Stanisława Lema „Astronauci”, gdzie jako przyczynę pisarz podaje katastrofę statku obcych, oraz w utworze Jacka Dukaja „Lód”.

MGOT/wiki

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net