9. Dół Śmierci – katyńskie kłamstwa kontra IPN

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Rosyjscy historycy oskarżają Polaków o celowe ignorowanie mogiły odkrytej w Katyniu. Ich zdaniem badania mogłyby obalić wersję, iż to NKWD jest odpowiedzialne za zbrodnię na polskich oficerach.

Chodzi o tzw. 9 Dół Śmierci, odkryty przypadkowo przez robotników pracujących przy transformatorze. Zdaniem rosyjskiego historyka Oliega Nazarowa, Polacy wiedzą o tym miejscu już od 16 lat, lecz nie chcą go badać, bo obawiają się, że naukowcy potwierdzą odpowiedzialność Niemców za zbrodnię w Katyniu. – Przeprowadzając badanie tej mogiły można dowiedzieć się wielu rzeczy. Polacy boją się, bo komisja, która się tym zajmie będzie międzynarodowa a nie polska. Tam można wykopać coś takiego, że z polskiej wersji wydarzeń katyńskich nic nie pozostanie – mówi Nazarow. Jego zdaniem Dół Śmierci odkryto w 2000 r., wtedy też poinformowano o nim ówczesnego prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego. Od tamtej pory, jak twierdzi Nazarow, nic się nie dzieje. Historyk „zapomniał” jednak dodać, iż ekshumację blokuje Moskwa

Narracja rosyjskich historyków wpisuje się w próbę zrzucenia odpowiedzialności za zbrodnię za Niemców. Nie tylko Nazarow, ale i inni rosyjscy naukowcy wciąć przekonują, że to właśnie Niemcy dokonali mordu w Katyniu, zaś winę na ZSRR „zrzucono” w momencie, gdy Rosja była słaba. Oficjalnie radziecką odpowiedzialność za Katyń uznali Władimir Putin oraz Duma w specjalnej uchwale. Do rewelacji Nawarowa, który związany jest z państwową agencją RIA, władze jednak się nie odnoszą.

 – Taka teza jest absolutnie nieprawdziwa, nie mamy żadnych danych mogących poddać w wątpliwość, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli funkcjonariusze sowieccy – odpowiada stanowczo prokurator Marcin Gołębiewicz z IPN. Dodał, iż historycy doskonale wiedzą, że w Katyniu wciąż jest wiele niezbadanych i nieodkrytych mogił, lecz ekshumację i dalsze działania blokowane są właśnie przez Mokswę.

MGOT/pch24.pl, rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net