Bandera patronem głównej ulicy Kijowa

foto: YouTube
foto: YouTube

Prospekt Moskiewski, jedna z głównych arterii komunikacyjnych północnej części Kijowa, zmieni nazwę na Prospekt Stepana Bandery. Z taką inicjatywą wystąpił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej.

 – Nasz instytut wsparła Komisja ds. Zmian Nazw przy Radzie Miasta Kijowa. Od lata uważała ona, że nazwa „Prospekt Moskiewski” jest niewłaściwa – powiedział prezes ukraińskiego IPN, Władimir Wiatrowicz. Od roku 2010, za sprawą prezydenta Juszczenki, Bandera stał się bohaterem narodowym u naszych wschodnich sąsiadów. Co więcej, w kwietniu ubiegłego roku, ukraińska Rada uznała członków UPA – organizacji nacjonalistycznej odpowiedzialnej za masowe mordy Polaków na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce – za bojowników o wolność i niezależność Ukrainy.

W ramach desowietyzacji radzieckie nazwy ulic, placów i instytucji zastępowane są imionami ukraińskich bohaterów narodowych – niestety, również banderowców. Na mapie tego kraju zmienionych ma być także 877 nazw miejscowości. Najwięcej do zrobienia będzie w centrum i na wschodzie Ukrainy, ponieważ część zachodnia zastosowała takie rozwiązanie już w latach 80. i 90. Na tamtym terenie prym wiódł obwód iwano-frankowski przy granicy z Polską, bowiem nie ma tam już ani jednej nazwy wymagającej zmiany.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.