Koniec samoobrony Przebraży

31 stycznia 1944 roku oddziały sowieckie wkroczyły do wsi Przebraże. W tym momencie rozwiązała się samoobrona Polaków przed „bojownikami” Ukraińskiej Powstańczej Armii. Przebraże nigdy nie zostały zdobyte przez Ukraińców. Do dzisiaj uchodzą za przykład bohaterskiej obrony przed barbarzyńskimi bandami UPA.

Po wejściu sowietów do wsi zakończono samoobronę. Dowódcy zaczęli się ukrywać. Po wojnie ocalałych mieszkańców Przebraży oraz Wołynia wypędzono. W większości udali się na Śląsk oraz Ziemie Odzyskane.

Samoobrona Polaków powstała w sierpniu 1943 roku. Na 30 sierpnia banderowcy przygotowali, jak myśleli, ostateczny atak na Przebraże. Około sześć tysięcy najeźdźców zostało powstrzymanych przez znakomicie podjętą obronę pod dowództwem Henryka Cybulskiego oraz Ludwika Malinowskiego.

Razem z nimi współpracowała m.in. samoobrona w Rafałówce wspierana przez oddział Armii Krajowej ppor. Jana Rerutki (ps. Drzazga). Do systemu obrony wchodziły również inne okoliczne miejscowości. Na linii umocnień nieustannie czuwali strażnicy uzbrojeni w kosy, pałki i broń palną.

We wrześniu i w październiku samoobrona podjęła jeszcze wiele akcji prewencyjnych, m.in. rozbicie oddziałów bandytów UPA w Żurawiczach, Sławatyczach i Omelnie. W dwóch pierwszych zabito ponad 20 banderowskich morderców, a w ostatnim zniszczoną całą bazę Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Po zakończeniu wojny sowieci zlikwidowali nazwę Przebraże. Dzisiaj znajduje się tam osada o nazwie Hajowe.

AMMO/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net