Kukiz kontra PiS i uchwała o Ukrainie

foto: twitter.com/DoRzeczy_pl
foto: twitter.com/DoRzeczy_pl

Prawo i Sprawiedliwość przedłożyło projekt deklaracji dotyczącej relacji Polski i Ukrainy w kontekście historycznym. Dokument gloryfikujący tajemniczą „opozycję” ukraińską wzbudził krytykę, m.in. posłów z klubu Kukiz’15.

Odnosząc się do tekstu „Deklaracji pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”, Paweł Kukiz zaznaczył, iż w kilku punktach jest ona dla niego wręcz nie do zaakceptowania. – Mam przy okazji pytanie, kto ustalał ten tekst z Ukraińcami? Kto po stronie ukraińskiej pisał ten tekst? Skąd ten pośpiech? – denerwował się Kukiz.

Podkreślił, iż niejasne są m.in. słowa o walce polskich i ukraińskich sił „opozycji antykomunistycznej”. – Kogo państwo mają tutaj na myśli? SS Galizien? Banderę, Szuchewycza czy Diaczenkę, bo nie są określone te podmioty antykomunistyczne. – dodał przewodniczący klubu. – Prowadzenie takiej polityki doprowadzi do tego, że wkrótce będziemy wysyłać prezydenta do uznania SS Galizien za bohaterską armię wyzwoleńczą samostijnej” Ukrainy – krytykował Kukiz.

Do głosów sprzeciwu przeciwko niejasnej deklaracji dołączył się także inny poseł z tego samego klubu, Józef Brunkys. Również jego niepokój wzbudziło wspominanie bliżej nieokreślonej opozycji. – Owszem możecie za takową uznać działania Petlury, ale ujmując to tak, jak jest zapisane w projekcie uchwały dajecie zgodę na uznanie za te działania także akcji OUN-UPA. Poza tym stwarzacie mit o skali oporu porównywalnej z oporem społeczeństwa polskiego – mówił poseł. Dodał także, iż w jego odczuciu deklaracja może zachęcać „do ścigana i tych, którzy będą twierdzić, że było ludobójstwo na Ukrainie”.

MGOT/gazetaprawna.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.