Lublin: Otwarcie Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Dziś w Lublinie oficjalnie otwarto pierwszy Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na trasie znajdują się m.in. Zamek Lubelski, pomnik „Zapory” i jego żołnierzy oraz dawne areszty NKWD na Czwartku, Świętodujskiej i Krakowskim Przedmieściu.

Opór podziemia antykomunistycznego najdłużej utrzymywał się w Lublinie. Z tego względu powstała tam inicjatywa, mająca na celu zachowanie dla potomności losów Żołnierzy Niezłomnych. – Chcemy uczcić pamięć tych, którzy ryzykowali życiem walcząc o to byśmy mogli dziś żyć w wolnym, suwerennym państwie – powiedział pomysłodawca szlaku, Karol Wołek, wiceprezes Zarządu Gł. Związku Żołnierzy NSZ. – Tysiące ludzi codziennie przechodzi ulicami Lublina, mija tablice pamiątkowe, gdzie są katownie, gdzie w piwnicach tych katowni na ścianach są inskrypcje wydrapane w murze przez ludzi, którzy byli tam torturowani, więzieni i bardzo często też mordowani – wyjaśnia Wołek.

–  Ci ludzie nadal żyją, ich niektórzy prześladowcy też nadal żyją, czasami mijają się na ulicy. To jest historia, która jest obok nas. Do tej pory była kompletnie nieobecna w świadomości mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny. Celem tego projektu „Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest przywrócenie pamięci o tym, co się działo 60 i 70 lat temu na terenie Lublina i Lubelszczyzny – zaznacza Karol Wołek.  To mieszkańcy Lublina, w Budżecie Obywatelskim miasta Lublin 2014r. , zadecydowali o realizacji projektu „Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pomysł został zrealizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Lublinie.

Mas/radiomaryja.pl

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.