4 grudnia 2023
HistoriaKościół i wiaraKultura i recenzjeWiadomości

Lwów: katolicy domagają się zwrotu świątyni

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

„Kierujemy do Pana ten list w nadziei, że przebudzimy w Panu ukryte zakątki chrześcijańskiej świadomości i sumienia” – czytamy na początku listu otwartego skierowanego do burmistrza Lwowa, Andrija Sadowego. 24 kwietnia list wystosowało ponad trzystu wiernych z lwowskiej parafii św. Marii Magdaleny. Domagają się zwrotu świątyni, która obecnie jest wykorzystywana jako sala koncertowa.

„Oprócz nas, parafian kościoła św. Marii Magdaleny, mało kto wie o naszej walce o NASZ KOŚCIÓŁ, o nasz DOMUS DEI” – napisali lwowscy katolicy. Przypomnieli oni także o protestach organizowanych pod ratuszem oraz o rozprawach sądowych o zwrot XVII-wiecznego kościoła. Podkreślili, że obecnie wystarczy dobra wola władz. Nadawcy listu zaznaczyli, że świątynia ta nie jest budynkiem, jak napisano w decyzji podległego burmistrzowi urzędu, lecz miejscem świętym. Twierdzą, że Sadowy „zasiewa historyczny nihilizm w świadomości setek tysięcy gości i samych mieszkańców Lwowa, wskazując na trasach i oznaczeniach turystycznych, zapisując w przewodnikach o tym sławnym mieście, że mogą oni zwiedzić »Budynek muzyki organowej i kameralnej«”.

Katolicy podkreślają w liście, że nikt nie nazywa np. katedry protestanckiej w Rydze „Budynkiem muzyki organowej” i nikomu nie przyjdzie do głowy, by „udowadniać w sądach, że to jest prawda. (…) A Panu nawet nie wstyd, że podlegli panu prawnicy udowadniają takie rzeczy w sądach. Czy przysparza to Panu honoru, Panie Przewodniczący?” – pytają burmistrza mieszkańcy Lwowa. W dalszej części listu zamieszczono apel do Andrija Sadowego, by ten nie poniżał wiary katolickiej poprzez kontynuowanie „bolszewickiej polityki”, która na tych terenach panowała od 1939 roku. Jej dążenia zmierzały do tego, by ludzie wyrzekali się wiary ojców.

„Biorąc pod uwagę, że Ukraina obecnie prowadzi proces dekomunizacji, uważamy za celowe zwrócić się z prośbą o zwrot nam na własność kościoła parafialnego, aby Dom Boży był otwarty dla każdego i w każdej chwili, a nie jedynie przez kilka godzin w tygodniu” – napisali wierni. W grudniu prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kijowie w rozmowie z głową państwa ukraińskiego poprosił o podjęcie kroków prowadzących do zwrotu lwowskiego kościoła św. Marii Magdaleny wspólnocie katolickiej. 14 kwietnia radni miasta Lublina także wezwali władze Lwowa, aby zwróciły świątynię miejscowym wiernym.

Rzymskokatolicki kościół pw. św. Marii Magdaleny mieści się obecnie przy ul. Bandery 8 (przed wojną ul. Leona Sapiehy). Został ufundowany w 1600 roku przez Annę Pstrokońską. Świątynię wzniesiono XVII w. wg projektu Wojciecha Kielara i Jana Godnego. Pod koniec XVII w. kościół rozbudowali dominikanie wg. projektu Macieja Urbanika. Do 1945 roku budynek pełnił funkcje sakralne. Po wydaleniu ze Lwowa duchownych i wiernych przez pewien czas pozostawał zamknięty. Otwarto go ponownie w 1946 roku. Od tamtej pory służył wiernym do października 1962 roku. Później świątynię przekazano Politechnice Lwowskiej, która urządziła w nim klub młodzieżowy, a następnie, działający do dziś, Dom Muzyki Organowej i Kameralnej.

Maj/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net