Masoneria a państwa narodowe. Prof. Bartyzel: Cele polityczne mogły ewoluować

Profesor Jacek Bartyzel zwrócił uwagę na różnicę, jaką widać w działaniach masonerii na przestrzeni 200 lat. Jak przypomina, wcześniej członkowie tajnych organizacji wspierali powstawanie państw narodowych. Obecnie zaś dążą do ich anihilacji na rzecz ponadnarodowych tworów, jak np. Unia Europejska.

– Jest niezbitym faktem, że w XIX wieku masoneria popierała, czy wręcz inspirowała, ówczesne ruchy nacjonalistyczne (ściślej: nacjonalitarne, bo głoszące „suwerenność narodu” i etnicyzm jako podstawę wyznaczania terytorium państwowego), dążące do utworzenia zunifikowanych i scentralizowanych państw narodowych. To masoneria wspierała zarówno włoskie Risorgimento, jak i Bismarcka, czego efektem było powstanie „zjednoczonych” Włoch, jak i II Rzeszy Niemieckiej – napisał na Facebooku prof. Jacek Bartyzel.

– Popierała też unifikację administracyjną w takich państwach, jak Francja czy Hiszpania, ruchy „narodowo-wyzwoleńcze”, w tym polski, ale zarazem wszystkie rodzące się nacjonalizmy etniczne narodowości dotąd niepolitycznych. Równie oczywiste jest, że dzisiaj suwerenne państwo narodowe zostało przez masonerię skazane na anihilację w procesie „integracji” w ramach Unii Europejskiej i generalnie globalizmu, także poprzez stymulację masowych ruchów migracyjnych i wymieszanie nacji i ras – dodał.

– Wobec powyższego zachodzi pytanie – nie tylko, że nierozstrzygnięte, ale nawet właściwie niepodejmowane przez naukę – czy „pronarodowe” nastawienie masonerii XIX-wiecznej było tylko dialektyczną „mądrością etapu”, mistyfikacją konieczną do przezwyciężenia reakcyjnej zawalidrogi w postaci monarchii dynastycznych i legitymistycznych, czy jednak cel polityczny masonerii nie był zawsze jednokierunkowy, tylko ewoluował? – podsumował profesor Jacek Bartyzel.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Masoneria a państwa narodowe. Prof. Bartyzel: Cele polityczne mogły ewoluować

  • 17 stycznia 2022 o 19:50
    Permalink

    Dlaczego ta kanalia śmie się jeszcze odzywać? Powinna się ze wstydu spalić ta pisowska kanalia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net