2 kwietnia 2024
Historia

MEN chce formalnie zaprzestać uczenia młodzieży o ukraińskim ludobójstwie na Kresach

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) proponuje wykreślenie z podstawy programowej wiedzy na temat ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wynika tak z opublikowanych przez ministerstwo propozycji zmian podstawy programowej.

MEN zaczęło prekonsultacje zmiany podstawy programowej ogólnego kształcenia. W jednej ze zmian proponuje się wykreślenie zwrotu „ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”.

– Chodzi o załącznik dotyczący nauki historii w liceum i technikum. W jednym z opublikowanych 12 lutego plików, w części “XLVIII. Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką”, zaproponowano wykreślenie zwrotu dot. “ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej” z podstawy programowej – wskazuje portal kresy.pl.

Zamiast tego uczenie miałoby obejmować jedynie „przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego”.

Okrojeniu miałaby ulec również nauka II wojny światowej w ogóle. MEN proponuje wykreślenie „przykładów heroizmu Polaków, w tym Witolda Pileckiego i Maksymiliana Marii Kolbego; podaje przykłady kolaboracji z Niemcami i Sowietami”. Zamiast tego miałyby być przedstawiane „różne” postawy Polaków.

Wielu komentatorów zwraca uwagę, że takie sformułowanie otwiera szeroko furtkę do fałszywego oskarżania Polaków o współudział w holokauście jak również pobocznie negację likwidacji narodu polskiego.

Prekonsultacje w tych jak i innych propozycjach zmian trwają do przyszłego poniedziałku.

kresy.pl

fot. gov.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net