Mińsk tworzy alternatywną historię. Białoruski prokurator generalny nazwał Armię Krajową „zbrodniarzami nazistowskimi”

Prokurator generalny Białorusi Andrej Szwed, który prowadzi śledztwo w sprawie karnej odnośnie „ludobójstwa narodu białoruskiego” w trakcie II wojny światowej zaliczył żołnierzy Armii Krajowej do „zbrodniarzy nazistowskich”.

– Mamy informacje o jeszcze żyjących przestępcach nazistowskich, którzy uczestniczyli w działalności batalionów karnych – przekonywał prokurator Szwed. Zasugerował, że dotyczy to również Polaków.

– Armia Krajowa podporządkowywała się polskiemu rządowi na uchodźstwie, była częścią koalicji antyhitlerowskiej. Można ich oskarżać o nacjonalizm i o to, że walczyli o Polskę w granicach sprzed 1 września 1939 roku, ale w żaden sposób to nie była formacja nazistowska czy faszystowska – powiedział „Rzeczpospolitej” Ihar Melnikau, białoruski historyk.

Andrzej Pisalnik, dziennikarz, redaktor portalu znadniemna.pl oraz wieloletni działacz Związku Polaków na Białorusi zaznaczył, że „sprawa jest poważna, bo nie chodzi już o propagandystów Łukaszenki, lecz o to, że mówi to prokurator generalny”.

– To absurdalne zarzuty. Nie opierają się na faktach historycznych, ale władze w Mińsku tworzą własną wykładnię historii – podkreślił Pisalnik. Jak dodał, możliwe jest, że Mińsk będzie chciał przesłuchać kilku weteranów AK, którzy żyją na terytorium obecnego państwa białoruskiego.

– Najbardziej rozpoznawalna z nich jest pułkownik Weronika Sebastianowicz. Ma 90 lat. Została zaprzysiężona, gdy miała 13 lat, otrzymała wtedy pseudonim Różyczka. Podczas wojny straciła rodziców i brata, którzy również byli w polskim podziemiu. Doświadczyła tortur, wróciła z Syberii – czytamy na rp.pl.

rp.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

One thought on “Mińsk tworzy alternatywną historię. Białoruski prokurator generalny nazwał Armię Krajową „zbrodniarzami nazistowskimi”

  • 8 czerwca 2021 o 14:24
    Permalink

    Teraz się oburzacie na Białorusinów a co jak Izraelczycy nazywali Polaków zbrodniarzami i kolaborantami którzy współpracowali z okupantem niemieckim podobnie jak Ukraińcy czy nawet Słowacy, więc jeżeli pozwala się jednym trzeba być przygotowanym na inne kalumnie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.