9 czerwca 2024
HistoriaWiadomości

Młodzi Ukraińcy „wybaczają” Wołyń

Dwa dni temu na portalu YouTube pojawił się propagandowy filmik, w którym młodzi Ukraińcy „przebaczają i proszą o przebaczenie”. Rzeczone obustronne przebaczenie ma dotyczyć wielu lat „wspólnej historii”, a także czasów II wojny światowej, kiedy to zbrodniarze UPA w bestialski sposób mordowali Polaków.

Joanna Piwko, autorka apelu do prezydenta Andrzeja Dudy o prawdę historyczną ws. Kresów (TUTAJ) uważa, że zamieszczony przez aktywistkę Yarinę Chornohuz materiał filmowy to „manipulacja w najczystszej postaci”. – Teraz, kiedy za sprawą wielu środowisk kresowych i politycznych, tak wiele mówi się w Polsce o sprawie ludobójstwa, Ukraińcy mają idealną okazję, by w tym całym medialnym szumie na nowo stworzyć historię. Ich obecna narracja jest taka, że w latach 40-tych doszło do „bratobójczej walki”, zwykłego konfliktu, co oczywiście jest bzdurą. Do tego perfidne: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, to skandaliczna próba równoważenia win – mówi Kontrrewolucji Joanna Piwko.

– Sam pomysł nagrania byłby naprawdę piękny, gdyby powiedziano w nim jasno: „Wstydzimy się tej części naszej historii, chcemy prosić o wybaczenie, nie chcemy zaś promować w naszym kraju zbrodniarzy”. Ale do tego chyba nigdy nie dojdzie. Niedługo ukraiński IPN opublikuje dokumenty, które mają rzekomo potwierdzać „bratobójczą walkę”. Jestem w stu procentach pewna, że polski MSZ nie zareaguje na te kłamstwa w ogóle, lub – co gorsze – będzie uznawał je za prawdziwe – stwierdza Joanna Piwko.

Wersję filmiku z polskimi napisami w ciągu niespełna dwóch dni obejrzało ponad 18 tys. ludzi, zaś z angielskimi nieco ponad 600. Materiał przypomina inne nagrania propagandowe, które pojawiły się w Internecie na przestrzeni minionych kilku lat, jak Kony2012 czy „spontaniczny” komentarz „przypadkowej dziewczyny”, która „znienacka znalazła się w centrum wydarzeń z tzw. Euromajdanu”. Wszystkie nagrania cechuje podobnego sortu „spontaniczność”, na którą zdecydowanie wskazują profesjonalne ujęcia w wysokiej jakości obrazu i dźwięku nagrywane przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

miecz

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net