2 kwietnia 2024
Historia

Morawiecki znowu gra Wołyniem. Zapewnia, że Ukraina wznowi prace ekshumacyjne

Mimo, że już wiele razy od początku wojny padały podobne deklaracje przy jednoczesnym braku jakichkolwiek działań, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że władze w Kijowie obiecują prace ekshumacyjne ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach na Wołyniu. – My tego na pewno nie odpuścimy, niezależnie od tego co się dzieje na Ukrainie… Prawda o rzezi wołyńskiej musi być wyjaśniona do końca – przekonywał Morawiecki.

Morawiecki w Jaśle poruszył kwestię ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Działania te blokują władze Ukrainy.

Wcześniej, po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, media kilkukrotnie przekazywały komunikaty, jakoby Ukraina miała odblokować ekshumacje i przeprosić za zbrodnie swojego narodu. Nigdy jednak doniesienia nie okazywały się prawdziwe. Można przypuszczać, że były to propagandowe, być może też opłacone, „wrzutki” mające zwiększyć sympatię Polaków do Ukraińców.

Teraz temat znowu powrócił podczas konferencji oligarchii rządzącej w Jaśle na Podkarpaciu. Morawiecki przekonywał, że dla niego kwestia wołyńska jest „szczególnie bolesna”. Jak twierdził, podczas wizyty w Kijowie poruszył ten temat w rozmowie z Ukraińcami.

Rzekomo prezydent Wołodymyr Zełeński miał obiecać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że ekshumacje zostaną wznowione.

– Jak byłem w Kijowie, dwie moje ostatnie wizyty, to rozmawiałem z prezydentem Zełenskim również o tym – i mam obietnicę z tamtej strony – że ekshumacje wreszcie będą mogły się z powrotem zacząć. Taką obietnicę złożył prezydent, rząd ukraiński, bo to leży mi na sercu – twierdził Morawiecki.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

– My tego na pewno nie odpuścimy, niezależnie od tego co się dzieje na Ukrainie. Zobaczcie państwo, jak dramatycznie zapętlona jest nasza historia. My nie mamy prawa tego odpuścić i nie odpuścimy. Prawda o rzezi wołyńskiej musi być wyjaśniona do końca – kontynuował.

Zaraz potem dodał jednak, że Ukraińcy „umierają na swoich barykadach za naszą wolność i za nasze bezpieczeństwo”.

– I tak też trzeba to powiedzieć. Trzeba mieć w głowie, kiedy myśli się o tym wszystkim, ale dla mnie zbrodnia wołyńska jest czymś absolutnie niewyobrażalnym i nigdy nie wolno o niej nie tylko zapomnieć. Prawda musi być zawsze podkreślana przez nas. To jest mój absolutny warunek sine qua non, warunek bezwzględny polityki wobec Ukrainy – przekonywał.

kresy.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. David Peterson/Pixabay/Tt/Kancelaria Premiera (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net