29 marca 2024
HistoriaWiadomości

Muzeum Powstania Warszawskiego

31 lipca 2004 w Warszawie otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. W budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79 zgromadzono ponad 30 tys. eksponatów. Placówka jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w stolicy.

foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons
foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons

Na otwarcie Muzeum Warszawiacy musieli czekać aż kilkadziesiąt lat. Przez większość okresu PRL powstanie takiej placówki było niemożliwe z powodów politycznych. Pojawiły się pewne próby w latach 80., lecz ostatecznie przerwano je tuż po tym, jak wprowadzony został stan wojenny. W 1983 r. rozpoczęto zbieranie pamiątek, które miały stać się eksponatami w muzeum. Początkowo planowano różne lokalizacje placówki, m.in. w budynku powstańczej reduty przy ul. Bielańskiej i na terenie starej gazowni. Ostatecznie zdecydowano się na zabytkowy budynek dawnej Elektrowni Tramwajowej, gdzie również toczyły się walki z Niemcami.

Muzeum zajmuje trzy piętra, przedstawiające kolejno codzienność Polaków w czasach okupacji, wybuch i przebieg powstania oraz losy powstańców już po zakończeniu wojny, zarówno poza granicami kraju, jak i w PRL. Łącznie jest to teren 3000 m²  kwadratowych. Zwiedzający mogą obejrzeć broń powstańców, dokumenty i listy, przedmioty osobiste, a także zdjęcia, mapy oraz filmy z 1944 r. Mogą również wejść na wieżę obserwacyjną, z której rozpościera się panorama miasta, zwiedzić niemiecki schron Ringstand 58c oraz przejść wierną repliką kanału, którym poruszano się w trakcie powstania. W muzeum znajduje się również kaplica, gdzie odprawiane są Msze św.

Muzeum Powstania Warszawskiego to placówka bardzo nowoczesna, gdzie z tradycyjnymi formami przedstawiania historii, jak eksponaty w gablotach, spotykają się nowatorskie próby oddziaływania na wyobraźnię zwiedzających przy pomocy światła, dźwięku, ruchomych obrazów i innych interaktywnych elementów. Działalność Muzeum w dużej mierze możliwa jest dzięki działaniom ok. 500 wolontariuszy w różnym wieku, poczynając od uczniów gimnazjów, aż po emerytów, wśród których nierzadko są sami powstańcy.

MGOT/wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net