Niemcy nie chcą Muzeum Polaków Ratujących Żydów

foto: twitter.com/Wojciechomnicki
foto: twitter.com/Wojciechomnicki

Otwarte niedawno Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej nie podoba się dziennikarzom „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Niemiecka gazeta opublikowała tekst, w którym nazywa fakt powstania muzeum „próbą upiększania historii” i „przedstawienia Polaków w lepszym świetle”.

Polacy nie pomagali Żydom z przesłanek etycznych, lecz jedynie przez wzgląd na pieniądze – taką tezę stawia „FAZ”, oskarżając Polskę o zawyżanie liczby bohaterów. Osoby takie, jak Ulmowie, według niemieckiego dziennika stanowiły mniejszość, a podkreślanie ich bohaterstwa ma przedstawić Polaków w lepszym świetle. Niemcom nie podobało się również przemówienie prezydenta Dudy z okazji otwarcia muzeum. Chodzi o słowa przypominające, że w grupie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” najwięcej jest właśnie Polaków. Zdaniem „FAZ” to „upiększanie historii”.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” przytacza również fragmenty wypowiedzi Ireny Steinfeldt, dyrektor Instytutu Jad Waszem, z których wynika, iż wyciąganie wniosków dotyczących Polaków na podstawie przypadku Ulmów jest „oburzające” i „umniejsza też bohaterstwu Sprawiedliwych wśród Narodów”. Zdaniem Steinfeld, duża liczba Polaków, którzy pomagali Żydom, jest jedynie „mniejszością” w stosunku do trzech milionów polsko-żydowskich ofiar Holokaustu.

Patronujący muzeum Józef Ulma oraz jego żona Wiktoria byli rolnikami z okolic Łańcuta. W czasie wojny aktywnie angażowali się w pomoc Żydom, m.in. ukrywając ich przed Niemcami i dostarczając żywność. Zadenuncjowani przez Włodzimierza Lesia, Ulmowie zostali skazani na śmierć przez rozstrzelanie, zamordowano również szóstkę ich dzieci. W momencie egzekucji Wiktoria Ulma była w zaawansowanej ciaży.

MGOT/pch24.pl, kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net