18 maja 2024
HistoriaWiadomości

Niemcy kontra Grecja – walka o odszkodowanie

Grecy wciąż walczą o odszkodowanie, którego domagają się od Niemiec za straty poniesione podczas II Wojny Światowej. Strona niemiecka uważa, iż sprawa jest zakończona – Ateny są innego zdania.

foto: YouTube
foto: YouTube

Zdaniem Greków za straty, które ich ojczyzna poniosła z rąk niemieckich podczas wojny należy się reparacja w wysokości ok. 270 miliardów euro. Jak zauważają Ateny, niemiecka okupacja Grecji spowodowała zniszczenie 80 proc. greckiego przemysłu i 28 proc. całej infrastruktury, takiej jak mosty, porty, drogi czy trakcje kolejowe, pozostawiając je niemal w całkowitej ruinie. Zniszczone zostało również 25 proc. zasobów naturalnych kraju, m.in. lasy. Grecy wliczają w koszta także wymuszoną pożyczkę z 1942 r., która spowodowała kryzys i w konsekwencji śmierć trzech 300 tys. mieszkańców Aten.

Tymczasem rzecznik rządu w Berlinie, Steffen Seibert, nie chce słyszeć o odszkodowaniu. – Nasze stanowisko jest całkowicie jasne i było wielokrotnie przedstawiane: kwestia reparacji od Niemiec jest prawnie i politycznie ostatecznie załatwiona – ogłosił w Berlinie podczas konferencji prasowej. Premier Grecji nie zamierza się poddawać. – Po raz pierwszy mamy narodową strategię w celu uzyskania reparacji – deklaruje ostro Alexis Cipras. – Grecja zrobi wszystko, co konieczne na poziomie dyplomatycznym, a jeśli będzie trzeba, to również prawnym – dodaje szef rządu.

MGOT/polskieradio.pl, pb.pl, greekreporter.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net