Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie

Antoni Macierewicz, minister obrony uważa, że Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań za straty poniesione w wyniku działań wojennych rozpoczętych przez Niemców. Czyżby rząd w końcu chciał zrobić coś dobrego i zamierza uzyskać odszkodowanie?

Wikimedia Commons (kolaż)

Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec. – Czy w świetle prawa międzynarodowego Rzeczpospolita Polska może domagać się roszczeń odszkodowawczych od Niemiec za straty materialne i osobowe spowodowane agresją niemiecką podczas II wojny światowej? Jeśli odpowiedź na w/w pytanie będzie pozytywna, proszę o wskazanie trybu i formy dochodzenia roszczeń – pyta w piśmie do Biura Analiz Sejmowych poseł Arkadiusz Mularczyk. Zapytał również, czy inne kraje, które „zostały dotknięte agresją Niemiec podczas II wojny światowej, dochodziły od tego kraju roszczeń odszkodowawczych za poniesione straty materialne i osobowe”. – Chcę zebrać wszystkie informacje na ten temat i zastanowić się nad dalszymi krokami w tym temacie. Chcę, aby wszystko było przygotowane profesjonalnie – informuje Mularczyk.

Poseł zauważa też, że nie Polska, lecz niesuwerenna PRL zrzekła się roszczeń wobec NRD, które anektowane zostały przez RFN. – Wówczas [Polska – red.] nie była jednak państwem suwerennym, a dodatkowo zrzekła się wobec nieistniejącego już NRD. Pytanie więc, jaka jest wartość tych regulacji, szczególnie, że jak podkreślają niektórzy z ekspertów, zrzeczenie się odszkodowania nie zostało zarejestrowane w ONZ – zauważa poseł Mularczyk.

– Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter pewnego aktu publicystyczno-politycznego – tłumaczył minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz w TVP Info. Dodał również, że działania Niemców latem i jesienią 1944 roku „miały charakter ludobójstwa”.

– Niemcy w tej sprawie jedyne, co mogą zrobić, to próbować zadośćuczynić i spłacać straszliwy dług, jaki zaciągnęli wobec narodu polskiego i wobec ludzkości swoim zachowaniem, i to jest jedyne, co mogą zrobić – stwierdza Antoni Macierewicz.

pch24.pl, gosc.pl, interia.pl, niezalezna.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net