18 czerwca 2024
HistoriaKościół i wiara

O. Czesław Klimuszko. Franciszkański zielarz, który ukrywał swoją tożsamość

O. Czesław Klimuszko OFMConv. zasłynął m.in. jako zielarz. Do dziś przywołuje się go jako wielki autorytet w tej dziedzinie.

Czesław Klimuszko urodził się 23 sierpnia 1905 roku w Nierośnie, wówczas należącym do carskiej Rosji. Dziś jest to teren III RP, powiat sokólski, województwo podlaskie.

Po ukończeniu szkoły średniej, w wieku 20 lat Czesław Klimuszko wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych we Lwowie. W 1926 roku złożył śluby wieczyste, zaś 6 maja 1934 roku w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie.

Współcześnie zainteresowanie budzi przede wszystkim jako domniemany wizjoner. Mniej mówi się natomiast o jego wiedzy na temat ziołolecznictwa. Wydał dwie książki w tym zakresie: „Ziołolecznictwo” i „Wróćmy do ziół”.

Specjaliści zwracają uwagę, że nie wiadomo, skąd miał tak obszerną wiedzę na temat ziołolecznictwa. Nie miał bowiem żadnego wykształcenia w tym zakresie. Mimo tego przygotowywane przez niego terapie – według relacji ludzi – miały przynosić znakomite efekty.

Na początku II wojny światowej O. Klimuszko OFMConv. przebywał w Warszawie. Potem przeniósł się do Kalisza.

W 1940 roku kapłan został aresztowany przez Gestapo. Później został uwolniony, lecz pozostał pod dozorem niemieckiej policji.

W PRL-u też nie miał łatwo. Organizował życie religijnej w Prabutach na Mazurach, przez co interesowały się nim komunistyczne służby.

Problem nasilił się, ponieważ kapłan zyskiwał popularność, m.in. jako zielarz. Spowodowało to wzmożoną aktywność komunistów, przez co franciszkanin musiał opuścić swoje probostwo. Z powodu zainteresowania zarówno ludzi jak i komunistów, o. Klimuszko OFMConv. ukrywał później swoją tożsamość. Od 1948 roku przebywał w kilku domach zakonnych w PRL.

Z wielu relacji jak i zdobytej w nieprzychylnym ustroju komunistycznym popularności wynika, że terapie ziołowe proponowane przez kapłana były niezwykle skuteczne. Ponadto pomógł on bezinteresownie wielu osobom mających problemy ze zdrowiem. Wśród nich były osoby, którym lekarze nie dawali już żadnych szans na poprawę zdrowia.

O. Czesław Klimuszko OFMConv. zmarł 25 sierpnia 1980 roku w Elblągu. Do dziś jednak znajduje się wiele ofert produktów ziołowych na podstawie przepisów franciszkanina, m.in. na serce, układ pokarmowy czy wzmocnienie układu odpornościowego.

zioladookola.pl / e-zielarnia.eu / klimuszko.pl / kontrrewolucja.net

fot. YT/tagentv

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net