Odkopano starożytną katedrę. To tutaj modlił się św. Augustyn. „Tak miała wyglądać standardowa chrześcijańska świątynia”
Archeolodzy odkopali ruiny antycznej katedry w Ostii, w której modlili się św. Augustyn i św. Monika. Bazylikę ufundował cesarz Konstantyn. Miała obszerne atrium i baptysterium. Miała trzy nawy i 80 metrów długości. – Dzięki temu odkryciu, poznaliśmy, jak miała wyglądać standardowa świątynia chrześcijańska – powiedział Radiu Watykańskiemu kierownik wykopalisk Norbert Zimmermann.
Katedra znajdowała się koło Ostia Antica, ogromnego obszaru archeologicznego odkopanego podczas II wojny światowej i udostępnionego zwiedzającym.
– Pozostałości po dawnej świątyni pokrywają pola uprawne. Zostały one zlokalizowane już pod koniec ubiegłego wieku na podstawie zdjęć lotniczych. Jednak dopiero teraz przystąpiono do badań – podaje serwis watykański.
Absydalna część bazyliki została odkopana po pięciu tygodniach wykopalisk.
– Z liber pontificalis, czyli ze źródeł pisanych, wiedzieliśmy, że cesarz Konstantyn oprócz bazylik laterańskiej i św. Piotra, ufundował również serię bazyliki biskupich, między innymi w Ostii. Wiedzieliśmy, że wznosiła się w pobliżu Bramy Laurentyńskiej. W tym regionie nie prowadzono jeszcze wykopalisk. I właśnie w tym miejscu wyłoniły się pozostałości po tej bazylice. W tym roku skoncentrowaliśmy się na absydalnej części bazyliki – powiedział Radiu Watykańskiemu Zimmermann.
– Ściśle rzecz biorąc, nie wiemy, dlaczego Konstantyn ufundował bazylikę również w Ostii. Tradycja podaje jednak, że jest to ważne miejsce dla historii Kościoła, ponieważ to właśnie przez Ostię św. Piotr przybył do Italii, a biskup Ostii zawsze miał ważne znaczenie w Kościele, był dziekanem Kolegium Kardynalskiego, wyświęcał papieży – wyjaśnił kierownik wykopalisk.
– Wśród świątyń ufundowanych przez Konstantyna jest to bazylika średniej wielkości. Ma trzy nawy, a nie pięć. Łącznie z atrium liczy 80 metrów długości. Specyfiką tej świątyni jest fakt, że jest to pierwsza bazylika standardowa. To znaczy, pozostałe bazyliki były wznoszone w specyficznym celu, na przykład by uczcić grób św. Piotra. A bazylikę standardową odkryliśmy właśnie tutaj. Trzy nawy i zwyczajna absyda. To piękne, bo widzimy, że od początku świątynie mają tę właśnie formę – podkreślił.
Obecnie nie przewiduje się wykorzystana katedry do celów muzealnych. Wkrótce fundamenty zostaną zakopane.
W przyszłych latach planowane są dalsze wykopaliska. Zostaną przeprowadzone w pozostałych częściach świątyń.
Św. Augustyn jest doktorem Kościoła. Za świętego uznają go także chrześcijanie prawosławni.
Żył w latach 354-430. Jego ojcem był Patrycjusz, poganin. Matką zaś była najpewniej Berberyjka, święta Monika, która była chrześcijanką.
vaticannews.va / kontrrewolucja.net
fot. YT/Sergè Pandì
Przekaż wieści dalej!