Operacja „Gomora”

W nocy z 27 na 28 lipca 1943 roku 2,3 tys. ton bomb zostało zrzuconych przez ponad 700 brytyjskich bombowców na gęsto zamieszkane dzielnice robotnicze Hamburga w ramach operacji „Gomora”. W burzy ogniowej rozpętanej jako rezultat bombardowania zginęło około 40 tys. mieszkańców. W większości były to ofiary zaczadzenia bądź uduszenia w schronach. Tragiczny nalot skłonił władze do zezwolenia na ewakuację miasta. Hamburg opuściło blisko 1,2 mln jego mieszkańców.
Naloty trwały do 2 sierpnia 1943 roku. Całkowitemu zniszczeniu uległo 6,2 tys. akrów zabudowy. Stanowiło to 74 proc. powierzchni miasta. 580 zakładów przemysłowych, w tym wszystkie stocznie okrętów podwodnych oraz pobliską wytwórnię silników diesla, zburzono lub uszkodzono.
Blisko 70 proc. mieszkańców Hamburga zostało zmuszonych do ucieczki. Alianci stracili 104 ciężkie bombowce. Po 4 tygodniach od ataków przywrócono pracę w w większości zakładów. Dopiero po roku poziom produkcji przemysłowej Hamburga osiągnął wielkość sprzed nalotów.
miecz/wp.pl, polskieradio.pl