Papież Pius XII ekskomunikował członków partii komunistycznych

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

67 lat temu, w 1949 roku Jego Świątobliwość Papież Pius XII nałożył ekskomunikę na wszystkich członków partii komunistycznych. 

Z prawa ekskomuniki skorzystał Pius XII. Wcześniej jako jeden z pierwszych przywódców przestrzegał przed nowym totalitaryzmem. – Cała powierzchnia globu, czerwona od przelanej w tych przerażających latach krwi, proklamuje tyranię totalitarnego państwa. (…) [Związek Radziecki – red.] jednym ruchem pióra (…) zmienia granice państw; jedną kategoryczną decyzją przywłaszcza sobie gospodarkę ludu (…) pozbawiając go jego naturalnych możliwości; poprzez źle skrywane okrucieństwo przegania miliony ludzi (…) żyjące w skrajnym ubóstwie z ich domów i ziem i wykorzenia, wyrywa z kultury i cywilizacji, nad stworzeniem której pracowały całe pokolenia – mówił w przemowie z 24 grudnia 1945 o Związku Radzieckim ojciec święty. Pius XII zaczął powoli dostrzegać również coraz więcej czerwonych agentów w samym Watykanie.

Papież, chcąc uratować od represji jak największą ilość katolików, pertraktował z bolszewikami. Jednak radykalne kroki w tym temacie podjął dopiero po skazaniu na długie lata więzienia arcybiskupów Berana z Pragi, Stepigiera z Zagrzebia i Midszentego z Węgier. Pacelli zalecił wówczas Świętemu Oficjum wydanie oświadczenia głoszącego, że każdy, kto przyznaje się do nauki materialistycznego i antychrześcijańskiego komunizmu oraz wstępuje do komunistycznej partii ściąga na siebie karę ekskomuniki. Komuniści szybko wykorzystali takie stanowisko Watykanu. Dowodzili, że wiele rodzin zostanie przez to rozbitych, ponieważ socjalistycznie nastawieni członkowie rodziny stracą więź ze swoimi bliskimi.

Ekskomuniką nazywamy wykluczenie z Kościoła. Jest karą kościelną, przez którą podlegający jej grzesznik zostaje wyłączony ze społeczności chrześcijan i oznacza, że nie uczestniczy w łaskach wypraszanych przez Kościół Święty dla wszystkich swoich wiernych członków. Ekskomunikowany pozbawiony jest także łask płynących z każdej Mszy świętej.

miecz/opoka.org.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net