Piekło pod Gallipoli

25 kwietnia 1915 roku rozpoczęła się największa operacja desantowa wielkiej wojny. Ententa chciała szybko zdobyć Stambuł i wyeliminować Imperium Osmańskie z działań wojennych. Operacja nie udała się. Podczas starć, które trwały prawie 9 miesięcy, zginęło 131 tys. osób, zaś 262 tys. zostało rannych. W walkach brali udział przede wszystkim żołnierze Australii i Nowej Zelandii.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Ostrzał morski Dardaneli rozpoczął się już w lutym. Przez niego Bułgaria przerwała rozmowy z Niemcami, Grecja zaofiarowała pomoc a Włochy zaczęły przejawiać chęć do obrócenia się przeciwko państwom centralnym. Militarnie jednak efekt był niewielki. W marcu nastąpiło główne uderzenie morskie, które miało ostrzelać Stambuł, jednak flota – mimo początkowych sukcesów – została znacznie zniszczona przez pole minowe.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Ententa postanowiła przeprowadzić desant australijskimi i nowozelandzkimi siłami (ANZAC), które stacjonowały w Egipcie. Dowodzenie objął gen. Hamilton, który otrzymał jeszcze dywizję brytyjską oraz francuską. Plan inwazji z 25 marca zakładał, że 29. dywizja wyląduje przy Helles, a następnie zacznie się posuwać w kierunku fortów Kilitbahir. ANZAC mieli wylądować na północ od Gaba Tepe na wybrzeżu Morza Egejskiego, skąd mogliby kontrolować cały półwysep, zapobiegając przybyciu posiłków lub wycofaniu się obrońców tureckich. Zadaniem Francuzów było przeprowadzenie mylącego Turków lądowania przy Kum Kale po stronie azjatyckiej.

Desant przyniósł tragiczne efekty. Siły Ententy nie radziły sobie z Turkami, którzy po przystąpieniu do wojny Bułgarii otrzymali możliwość dostarczenia niemieckiej ciężkiej artylerii. Nowy dowódca, Charles Monro, zarządził całkowitą ewakuację.

Bitwa zakończyła się dziewiątego stycznia 1916 roku. Ostatecznie po stronie tureckiej zginęło 87 tys. żołnierzy, zaś 165 tys. zostało rannych. Po stronie Entanty zginęło 44 tys. żołnierzy, natomiast 97 tys. zostało rannych. Oprócz tego, w wyniku fatalnych warunków sanitarnych oraz wielu chorób, tylko po stronie brytyjskiej zginąć mogło ok. 145 tys. żołnierzy.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

CWIK/Wp.pl, Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net