24 maja 2024
HistoriaWiadomości

Trzy polskie rodziny dołączyły do „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”

twitter.com/carmelitequotes

Propaganda o „polskich obozach” niewiele się zdaje w takich chwilach. Dzisiaj we Wrocławiu medale „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” wręczono potomkom trzech kolejnych rodzin. Przekazała je ambasador Izraela, Anna Azari. Dotychczas prawie 7 tys. Polaków zostało uhonorowanych tymi odznaczeniami.

– Nasz ambasada z uporem poszukuje kolejnych bohaterów, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. I z każdym rokiem wręczamy kolejne tytuły i nie ustaniemy w tej pracy. Dziękuję wszystkim, gratuluję rodzinom – mówi Anna Azari, ambasador Izraela.

Wyróżnieni zostali: Aniela i Aleksander Czarny (rodzeństwo) za ukrywanie Żyda przez pół roku, Emilia Krobiec za ukrycie Żyda przez okres dwóch lat przed niemieckim okupantem oraz Tekla i Karol Krzynowy (małżeństwo) za ukrywanie Żydów od jesieni 1943 do wiosny 1944 roku.

Nagrodę osobiście przyjęła tylko Aniela Czarny wraz z synem. Jej brat już nie żyje. W imieniu pozostałych, którzy pośmiertnie otrzymali nagrodę, odznaczenia odebrała rodzina.

Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” bohaterom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym. Odznaczenie do dnia 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26513 osób, w tym 6706 Polaków.

gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net