Pomnik polskich ofiar SS Galizien zniszczony

Stanisław i Andrzej Tomczakowie - http://www.wodynski.info, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Stanisław i Andrzej Tomczakowie – http://www.wodynski.info, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Pomnik w Hucie Pieniackiej postawiony ku czci Polaków pomordowanych przez oddziały SS Galizien został zniszczony. Strona ukraińska twierdzi, że jest to rosyjska prowokacja.

Zniszczenia pomnika zostały utrwalone na zdjęciach i filmie, które trafiły do rosyjskich mediów społecznościowych. Nacjonalistyczny Prawy sektor twierdzi, że dewastacja pomnika, to element rosyjskiej prowokacji która ma poróżnić Polskę i Ukrainę. Podobną opinię przedstawia szef ukraińskiego IPN. – Zniszczenie pomnika Polaków zamordowanych we wsi Huta Pieniacka na zachodniej Ukrainie to prowokacja, której celem jest zaostrzenie stosunków polsko-ukraińskich – mówi Wołodymyr Wiatrowycz. Nie mógł jednak powstrzymać się od wybielania historii swojego narodu. Twierdzi, że w konflikcie między Polakami a Ukraińcami brały udział „siły trzecie”, co sugeruje jakoby ludobójstwo popełnione przez Ukraińców działających w OUN-UPA nie było „dziełem” ukraińskim”. „Odsłonięty w 2009 roku pomnik stał się nie tylko miejscem pamięci mieszkańców wsi, którzy zginęli w 1944 roku, ale i symbolem udziału sił trzecich w rozpalaniu konfliktu między naszymi narodami” – napisał Wiatrowycz na Facebooku.

Pomnik składał się z kamiennego krzyża i dwóch tablic z imionami i nazwiskami zamordowanych tam Polaków. Sprawcy rozbili krzyż, a część jednej ze stojących obok niego tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą, co ma stanowić odwołanie do ukraińskiej flagi. Drugą płytę pomalowano w kolory flagi ludobójczej organizacji UPA, pod którą umieszczono litery „SS”. LiveJournal twierdzi, że pomnik został wysadzony w powietrze.

CWIK/Pch24.pl, Interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net