29 marca 2024
HistoriaWiadomości

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Oficjalnie za datę rozpoczęcia zrywu podaje się godzinę 17 („Godzinę W”), lecz w niektórych dzielnicach stolicy walki rozpoczęły się już wcześniej. Powstanie, zorganizowane przez Polskie Państwo Podziemne w ramach akcji „Burza”, trwało 63 dni i mimo ostatecznej kapitulacji pozostaje symbolem siły moralnej, odwagi i wytrwałości Polaków.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

W 1944, po sześciu latach okupacji niemieckiej, dowódcy Polskiego Państwa Podziemnego ostatecznie podjęły decyzję o rozpoczęciu zbrojnego powstania przeciw III Rzeszy. W podzielonej na siedem obwodów stolicy gotowość do walki zadeklarowało 50 tys. ludzi. Do walk przyłączali się często bardzo młodzi mieszkańcy Warszawy, nierzadko nawet dzieci. O ile morale powstańców nie pozostawiało wątpliwości, o tyle walczący mieli spory problem z uzbrojeniem. W porównaniu z armią niemiecką dysponowali bronią i amunicją zaplanowaną zaledwie na kilka dni walki. Jedynie co 10 powstaniec dysponował karabinem czy pistoletem, reszta musiała liczyć na amunicję zdobyczną.

Kolejnym problemem był brak wsparcia z zewnątrz. Niestety, dowództwo nie posiadało wiedzy na temat konferencji teherańskiej i liczyło zarówno na pomoc wojsk radzieckich, jak i sił zachodnich. Mimo tak wielu przeciwności powstanie, które planowano początkowo na kilka dni, trwało aż 63, a Polacy zadali Niemcom spore straty w ludziach (10 tys. poległych, 7 tys. zaginionych i 9 tys. rannych). Niemcy stracili także dużą ilość broni i amunicji: czołgi, działa przeciwpancerne, transportery opancerzone. Walkę w Warszawie porównywali często do bitwy pod Stalingradem.

W Powstaniu Warszawskim poległo ok. 16 tys. powstańców oraz 150 tys. cywili, którzy w większości wspierali zryw. Wielu biorących udział w walkach, jak i wspierających ich cywili, trafiło potem do obozów koncentracyjnych bądź obozów pracy. Nierzadko tych, którzy przeżyli walkę i zemstę Niemców, czekała później śmierć z rąk radzieckich bądź prześladowania w czasach PRL. Zniszczeniu uległa także sama stolica, której ponad 85 proc. zdewastowali Niemcy.

By uczcić pamięć Powstańców i wszystkich innych poległych w czasie walk, co roku 1 sierpnia o godzinie 17 w stolicy rozlegają się syreny. Warszawiacy przystają wtedy i w milczeniu oddają hołd swoim przodkom.

MGOT/wiki, sppw1944.org

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net