Pożar polskiego skansenu na Ukrainie

– W nocy z soboty na niedzielę w Borysławiu w obwodzie lwowskim spłonął dom – muzeum polskiego społecznika i regionalisty Sergiusza Sylantiewa, prezesa Regionalnego Towarzystwa Kultury Polskiej Borysławia – podaje portal kresy.pl. Spłonęły zbierane przez ponad 20 lat pamiątki po II RP. Przyczyny pożaru są nieznane.

W skansenie „Karpacka Chata” w obwodzie lwowskim wybuchł pożar w nocy z soboty na niedzielę. Przyczyny pożaru nie są znane i są dopiero ustalane.

Budynek powstał w 1802 roku. Pożar zniszczył pamiątki z okresu II RP, które zbierano przez ponad 20 lat.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Były to przedmioty użytku codziennego, reklamy przedwojennych polskich firm, przedmioty kultu religijnego, pamiątki z przedwojennych pieszych pielgrzymek do Kalwarii Pacławskiej, odzież, rękodzieło, wiele elementów związanych z kulturą Lwowa i Zagłębia Naftowego – podało Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć.

Oprócz tego na portalu zrzutka.pl prowadzona jest zbiórka na pomoc w odbudowie skansenu.

Powstały w 1802 roku dom został w 2013 roku przeniesiony do Borysławia. Na drzwiach zachowała się stara tabliczka z dawnym adresem w języku polskim.

kresy.pl

fot. Tt/Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net