Prezydent i Kościół o chrzcie Polski

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Z okazji uroczystych obchodów rocznicy chrztu Polski przedstawiciele zarówno władz państwowych, jak i Kościoła podkreślali, jak ważne to wydarzenie było dla naszego kraju. W uroczystościach oprócz prezydenta, premier Szydło oraz legata papieskiego kard. Pietra Parolina wzięli udział także marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, europarlamentarzyści i dyplomaci.

– Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, lecz jest. Bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej późniejszej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo, aż po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z nas, Polaków. To właśnie miał na myśli Ojciec Święty, nasz Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski – przypomniał Andrzej Duda w Poznaniu dodając, że Polska tego dnia zaistniała jako państwo. – Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna. Bowiem przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić „My, Polacy” – mówił prezydent.

Z kolei w Gnieźnie wagę przyjęcia chrześcijaństwa dla historii Polski podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. – Faktycznie od tego momentu nasza historia potoczyła się w kierunku zachodniej i do tego momentu w tej cywilizacji trwa. Gdyby w tamtym czasie Mieszko zdecydował się pozostawać w świecie pogańskim, mogłoby Polski nie być – ocenił arcybiskup. Zwrócił również uwagę na fakt, iż chrześcijańska tożsamość Polski wiąże się z odpowiedzialnością i potrzebą nieustannej duchowej odnowy. – Co z niego wynika dzisiaj? Na pewno nie tylko wspominki, ale przyjrzenie się, co zrobiliśmy z tożsamością chrzcielną i co da się zrobić, by uniknąć nihilizmu, czy odejścia od świata wartości, który tworzy komunię między ludźmi. Bez tego, jeżeli każdy zacznie opowiadać, że ma swoją prawdę, to znajdziemy się w dużym zamęcie – ocenił apb Gądecki.

MGOT/pch24.pl, wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.