Radiostacja im. Tadeusza Kościuszki

30 lipca 1944 radiostacja kierowana z Moskwy nadała komunikaty zachęcające do powstania i jednocześnie wprowadzające w błąd ludność Warszawy. Radio przekonywało m.in., że armia radziecka pomoże powstańcom, tymczasem pozostawiła ich na pastwę Niemców.

foto: Wojciech Pysz - http://oldradio.pl, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Wojciech Pysz – http://oldradio.pl, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

– Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie – nawoływał spiker radia.

– Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność – brzmiała dalsza część komunikatu.

Wiele osób uwierzyło, iż armia radziecka pomoże powstańcom i przyłączy się do ataku na Niemców. Dla sporej części Warszawiaków całkowity brak reakcji Armii Czerwonej i pozostawienie Warszawy bez wsparcia było szokiem. Armia ZSRR bezczynnie patrzyła na rzeź stolicy. W czasach PRL Związek Radziecki zdejmował z siebie odpowiedzialność za okłamanie oraz porzucenie Polaków twierdząc, że powstanie było nieuzgodnione ze stroną radziecką, a sama Armia Czerwona zbyt wyczerpana walkami na froncie białoruskim, by pomóc Polakom. W rzeczywistości Stalin był zadowolony z faktu, iż Niemcom udało się zabić tak wielu żołnierzy polskiego Państwa Podziemnego, którzy mogli czynnie sprzeciwiać się przejęciu kontroli nad Polską przez ZSRR.

MGOT/wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net