Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.
W całej Polsce (i nie tylko) obchodzone są uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej, zwanej także Cudem nad Wisłą. 15 sierpnia to także święto Wojska Polskiego, co uczczono licznymi defiladami na ulicach miast.

Obchody miały także wymiar duchowy, zwłaszcza iż rocznica przypada w święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. W katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiono uroczystą Mszę św., której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. We Mszy wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i wojska, m.in. prezydent wraz z małżonką, premier, minister obrony i generałowie. Eucharystię koncelebrowali amerykański biskup polowy Richard Spencer, a także kapelani wojskowi.
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym i ofiarom Obławy Augustowskiej. W Al. Ujazdowskich przy Belwederze prezydent Duda przyjął meldunek od szefa Sztabu Generalnego WP, następnie rozpoczęła się defilada wojskowa z udziałem 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i ponad 150 pojazdów wojskowych. – Proszę, żebyście wzięli udział w tym wielkim zadaniu modernizacji polskich sił zbrojnych. Proszę, byście dobrze zarządzali tym wyposażeniem i tymi ludźmi, którzy będą wam podlegali. To niezwykła odpowiedzialność za ludzkie życie – przemawiał do żołnierzy prezydent. Uroczyste defilady z udziałem wojska odbyły się także w Poznaniu i innych miastach Polski. W Krakowie obchody planowane są na wtorek.
W stolicy w niedzielę miał miejsce również koncert pieśni patriotycznych, w którym wystąpił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także liczni artyści: Jan Pietrzak, Natalia Niemen, Stasiek Wielanek z Kapelą i inni.
Również wczoraj odbyła się rekonstrukcja historyczna wygranej Bitwy. Ok. godziny 14 rozpoczęto działania na terenie Ossowa, gdzie w 1920 r. armia bolszewicka próbowała przebić się przez drugą linię obrony. Właśnie w tym miejscu ostatecznie zostali powstrzymani, a następnie pokonani. Rekonstrukcję zorganizowało Towarzystwo Historyczne im. 1 pułku ułanów Krechowieckich.
MGOT/dobroni.pl, tvn24.pl, dziennikpolski24.pl, wpolityce.pl
Przekaż wieści dalej!