2 grudnia 2023
HistoriaWiadomościWojskowość

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W całej Polsce (i nie tylko) obchodzone są uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej, zwanej także Cudem nad Wisłą. 15 sierpnia to także święto Wojska Polskiego, co uczczono licznymi defiladami na ulicach miast.

foto: Dominik Cwikła/Kontrrewolucja.net
foto: Dominik Cwikła/Kontrrewolucja.net

Obchody miały także wymiar duchowy, zwłaszcza iż rocznica przypada w święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. W katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiono uroczystą Mszę św., której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. We Mszy wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i wojska, m.in. prezydent wraz z małżonką, premier, minister obrony i generałowie. Eucharystię koncelebrowali amerykański biskup polowy Richard Spencer, a także kapelani wojskowi.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym i ofiarom Obławy Augustowskiej. W Al. Ujazdowskich przy Belwederze prezydent Duda przyjął meldunek od szefa Sztabu Generalnego WP, następnie rozpoczęła się defilada wojskowa z udziałem 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i ponad 150 pojazdów wojskowych. – Proszę, żebyście wzięli udział w tym wielkim zadaniu modernizacji polskich sił zbrojnych. Proszę, byście dobrze zarządzali tym wyposażeniem i tymi ludźmi, którzy będą wam podlegali. To niezwykła odpowiedzialność za ludzkie życie – przemawiał do żołnierzy prezydent. Uroczyste defilady z udziałem wojska odbyły się także w Poznaniu i innych miastach Polski. W Krakowie obchody planowane są na wtorek.

W stolicy w niedzielę miał miejsce również koncert pieśni patriotycznych, w którym wystąpił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także liczni artyści: Jan Pietrzak, Natalia Niemen, Stasiek Wielanek z Kapelą i inni.

Również wczoraj odbyła się rekonstrukcja historyczna wygranej Bitwy. Ok. godziny 14 rozpoczęto działania na terenie Ossowa, gdzie w 1920 r. armia bolszewicka próbowała przebić się przez drugą linię obrony. Właśnie w tym miejscu ostatecznie zostali powstrzymani, a następnie pokonani. Rekonstrukcję zorganizowało Towarzystwo Historyczne im. 1 pułku ułanów Krechowieckich.

MGOT/dobroni.pl, tvn24.pl, dziennikpolski24.pl, wpolityce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net