Roman Dmowski jak Stepan Bandera. Prezydencki minister odleciał

Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej porównał Romana Dmowskiego ze zbrodniarzem Stepanem Banderą. Skandaliczna wypowiedź padła w RMF FM.

Wywiad dotyczył wojny rosyjsko-ukraińskiej. Spekulowano o możliwym zakończeniu konfliktu oraz ewentualnym użyciu przez Kreml broni masowego rażenia, a raczej braku takiej ewentualności.

W rozmowie pojawiła się także kwestia gloryfikacji zbrodniarza Stepana Bandery i ludobójczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wówczas prezydencki minister porównał zbrodniarza Banderę z Romanem Dmowskim.

– Spojrzenie Ukrainy i Polski na historię jest różne, to nie jest żadna tajemnica, a my również mamy swoich bohaterów, którzy nie zawsze to samo symbolizują za -granicą – powiedział Kumoch.

Urzędnik prezydenta Dudy dodał, że Roman Dmowski „przez Żydów jest zupełnie inaczej kojarzony niż przez nas”.

– Nie zgodzę się do końca z przesłaniem, że Ukraina buduje na tym swoją tożsamość, uważam że przeciwnie, to budowanie będzie bardzo mocno ograniczone w najbliższych dziesięcioleciach, bo pojawiają się bohaterowie tej wojny wyzwoleńczej i oni przyćmią UPA – wieszczył dalej Jakub Kumoch.

Porównanie jest nie tylko nie trafione, ale wręcz skandaliczne. Roman Dmowski ani jego współpracownicy nigdy nie dokonywali żadnych ataków na ludność cywilną, a już na pewno nie dokonywali celowych, zaplanowanych morderstw na dużą skalę z niespotykanym poziomem okrucieństwa, w przeciwieństwie do UPA, Stepana Bandery jak również wielu zwykłych Ukraińców.

Porównanie Bandery i Dmowskiego z jednej strony jest próbą wybielenia historii zbrodniarza Bandery – jakoby była to kwestia jedynie „postrzegania” kogoś przez poszczególne grupy narodowe czy społeczne, z drugiej zaś jest zwyczajnie uwłaczające wobec Dmowskiego. Zbrodnie, których dopuścili się Ukraińcy z inspiracji Bandery są zaś obiektywnie zbrodniami i niezależnie od spojrzenia godne stanowczego i bezwarunkowego potępienia.

kresy.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net