RPO: Polacy uczestniczyli w realizowaniu holocaustu

Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, Wikimedia Commons

Polski Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), Adam Bodnar powiedział, że „wiele narodów”, w tym „naród polski” uczestniczyło w dokonywaniu zbrodni holocaustu. Wypowiedź padła na antenie TVP Info. Adam Bodnar pełni wciąż funkcję RPO.

– Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu. W tym także naród polski – powiedział Adam Bodnar w programie „Minęła dwudziesta”.

Adam Bodnar został wybrany Rzecznikiem Praw Obywatelskich przez Sejm zdominowany przez posłów PO i PSL. Wcześniej związany był ze środowiskami lewicowymi i zaangażowany między innymi w sprawy środowisk LGBT. Rzecznika bardzo trudno jest odwołać przed upływem pięcioletniej kadencji, ale można to zrobić – w przypadku sprzeniewierzenia się przez niego złożonemu ślubowaniu, na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów o losach Rzecznika decyduje później Sejm.

Reakcje internautów były ostre. Rzecznik postanowił więc przeprosić. – Pragnę przeprosić wszystkie osoby, które mogły poczuć się dotknięte formą mojej wypowiedzi na antenie TVP Info 20 czerwca 2017 r. w programie „Minęła dwudziesta”. Odpowiadając na pytanie prowadzącego wyjaśniłem, iż nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy. Jednocześnie pozwoliłem sobie zauważyć, że także wśród Polaków były jednostki, które uczestniczyły w tym straszliwym procederze. Świadczą o tym choćby wyroki śmierci wykonywane przez Armię Krajową na takich ludziach. Z drugiej strony, mieliśmy niezwykle liczne przykłady odwagi, poświęcenia i bohaterstwa w przeciwstawianiu się zbrodniom Holokaustu, o czym świadczyć może choćby postawa Jana Karskiego – napisał Adam Bodnar.

pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net