Sąd Najwyższy uniewinnił Witosa. Uchylono wyroki z czasów rządu junty Piłsudskiego
Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa oraz dziewięciu innych liderów międzywojennego PSL i PPS. Zostali oni skazani w politycznym „procesie brzeskim” w latach trzydziestych.
W „prociesie brzeskim” skazano przywódców opozycyjnego Centrolewu. Wśród nich był przywódca PSL Wincenty Witos. Zarzucono im przygotowanie zamachu stanu.
– Proces brzeski był konsekwencją represyjnych działań podjętych przeciwko opozycji przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r. Działania te były jego reakcją na coraz większą aktywność stronnictw tzw. Centrolewu – antysanacyjnej koalicji powstałej w 1929 r., w skład której wchodziły: Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie”, Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”, Stronnictwo Chłopskie oraz Narodowa Partia Robotnicza – przypomina rmf24.pl.
Żandarmeria wojskowa i policja aresztowały kilkunastu opozycyjnych polityków w nocy z 9 na 10 września. Akt oskarżenia przygotowany przez prokuraturę objął 11 posłów, których więziono w Brześciu.
POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE
Proces rozpoczął się 26 października 1931 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Po ponad 50 rozprawach, 13 września 1932 roku ogłoszono wyroki. Wincenty Witos został skazany na półtora roku więzienia.
W 2020 roku o kasację wyroku wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Z kolei współczesne PSL wielokrotnie apelowało o pełne uniewinnienie Witosa.
– Kasacja okazała się zasadna i zasługuje na uwzględnienie – powiedział sprawozdawca sprawy sędzia Eugeniusz Wildowicz.
rmf24.pl / kontrrewolucja.net
fot. ilustracyjne/fot. Wiki