6 kwietnia 2024
Historia

Sąd Najwyższy uniewinnił Witosa. Uchylono wyroki z czasów rządu junty Piłsudskiego

Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa oraz dziewięciu innych liderów międzywojennego PSL i PPS. Zostali oni skazani w politycznym „procesie brzeskim” w latach trzydziestych.

W „prociesie brzeskim” skazano przywódców opozycyjnego Centrolewu. Wśród nich był przywódca PSL Wincenty Witos. Zarzucono im przygotowanie zamachu stanu.

– Proces brzeski był konsekwencją represyjnych działań podjętych przeciwko opozycji przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r. Działania te były jego reakcją na coraz większą aktywność stronnictw tzw. Centrolewu – antysanacyjnej koalicji powstałej w 1929 r., w skład której wchodziły: Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie”, Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”, Stronnictwo Chłopskie oraz Narodowa Partia Robotnicza – przypomina rmf24.pl.

Żandarmeria wojskowa i policja aresztowały kilkunastu opozycyjnych polityków w nocy z 9 na 10 września. Akt oskarżenia przygotowany przez prokuraturę objął 11 posłów, których więziono w Brześciu.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Proces rozpoczął się 26 października 1931 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Po ponad 50 rozprawach, 13 września 1932 roku ogłoszono wyroki. Wincenty Witos został skazany na półtora roku więzienia.

W 2020 roku o kasację wyroku wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Z kolei współczesne PSL wielokrotnie apelowało o pełne uniewinnienie Witosa.

– Kasacja okazała się zasadna i zasługuje na uwzględnienie – powiedział sprawozdawca sprawy sędzia Eugeniusz Wildowicz.

rmf24.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net